Zamknij

Francja przeżywa skok produkcji wina po fatalnym 2017 roku

Olga Papiernik
24.08.2018 16:28
Winnica w Szampanii
fot. EAST NEWS/JEAN-MARC CHARLES

 
Francuska produkcja wina ma wzrosnąć o 25 procent. To dobra wiadomość dla winnic po katastrofalnym 2017 roku - powiedział w piątek rząd.

Agreste, departament statystyki francuskiego ministerstwa rolnictwa, przewiduje, że całkowita produkcja w tym roku wyniesie 46,1 miliona hektolitrów (1,2 miliarda galonów), a zbiory powinny być silne w rejonie Szampanii i Burgundii. FranceAgriMer podał nieco ostrożniejszą prognozę na poziomie 44,5 miliona hektolitrów.

Liczby te są powrotem do normy po ubiegłym roku, kiedy lodowata wiosenna pogoda zamroziła winorośle z regionu Bordeaux na południowym zachodzie do Alzacji na wschodzie, powodując 18-procentowy spadek do 37,2 milionów hektolitrów.

W tym roku Langwedocja-Roussillon, Korsyka i południowy wschód są jedynymi regionami produkcji wina, w których przewiduje się, że produkcja spadnie poniżej średniej.

Zagłosuj

Czy lubisz francuskie wino?

Liczba głosów:

Hodowcy w całej Francji walczą z grzybem, który rozwija się w warunkach ulewnego deszczu i burz obserwowanych w maju i czerwcu. Grzyb - był szczególnie agresywny w dorzeczach po stronie Atlantyku, a przede wszystkim w rejonie Morza Śródziemnego, gdzie uderzył w zbiory - powiedział Agreste. Jednak ogólnokrajowa fala upałów latem spowolniła jego rozwój i doprowadziła do szczególnie silnych zbiorów w Bourgogne i Szampanii, ale także w Beaujolais i Alzacji.

Zbiory w Szampanii rozpoczęły się w poniedziałek, około dwa tygodnie wcześniej niż zwykle, ponieważ pierwsza z armii regionu, licząca 120 000 zbieraczy, dostała się do pracy w rejonie Cote des Bar.

gu-im/kjl/adp/hmw/OP