Zamknij

Francja oczekuje regulacji bitcoinów

Olga Papiernik
18.12.2017 17:15
Francja oczekuje regulacji bitcoinów
fot. East News

Francja chce dyskusji na temat Bitcoinów na następnym spotkaniu G20 w celu uregulowania kryptowaluty, powiedział w poniedziałek minister finansów, mówiąc, że rząd uważa, że istnieje ryzyko, że bitcoin zostanie wykorzystany do "nielegalnego finansowania".

-Wzrost bitcoina stwarza ryzyko związane ze spekulacją, a także wiąże się z możliwością nielegalnego finansowania, powiedział źródło, bliskie ministrowi finansów Bruno Le Maire.

-Francja podniesie ten temat w kontekście G20. - powiedziało źródło, dodając, że -ramy prawne - były potrzebne w przypadku wirtualnej waluty.

Gubernator Banku Francji Francois Villeroy de Galhau powiedział, że każda regulacja -ma sens jedynie wtedy, gdy dzieje się to na szczeblu międzynarodowym.

-Nadszedł czas, aby zadać pytanie na szczycie G20, - powiedział programowi BFM Business.

Bitcoin, stworzony w 2009 roku, odnotował oszałamiający wzrost wartości w ostatnich tygodniach.

Tylko w poniedziałek podskoczył o prawie 10 procent do 19 500 USD w jednym punkcie, według Bloomberga, dzień po tym, jak Grupa CME, która prowadzi największą światową giełdę terminową, zaczęła handlować kontraktami terminowymi w krypto-walucie. Później nieco powrócił.

Banki centralne, w tym Europejski Bank Centralny i Rezerwa Federalna, ostrzegły inwestorów, aby trzymali się z dala od waluty.

Duński bank centralny w poniedziałek nazwał to "bardzo niebezpiecznym".

W kwietniu Argentyna będzie gospodarzem kolejnego spotkania G20, które zgromadzi liderów największych gospodarek przemysłowych i wschodzących.

arz/jh/rl/OP