Zamknij

Franciszek: nie można jednocześnie służyć Bogu i bogactwu

08.10.2020 20:05
Franciszek: nie można jednocześnie służyć Bogu i bogactwu
fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek powiedział, że potrzebne są "czyste finanse" i że należy "przepędzić" handlarzy "ze świątyni, jaką jest ludzkość". 

Franciszek spotkał się z delegacją finansowego komitetu ekspertów Rady Europy Moneyval. Kontroluje on od dłuższego czasu, czy Stolica Apostolska wprowadziła wymagane kroki w ramach przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Papież zapewnił o swym uznaniu dla pracy ekspertów Rady Europy, a następnie dodał, że potrzebna jest polityka finansowa, która „nie uciska najsłabszych i potrzebujących”. - Uważam za konieczne przemyślenie naszych relacji z pieniędzmi - stwierdził.

Franciszek: nie można służyć Bogu i bogactwu

Ojciec Święty przypomniał, że zgodnie z nauką społeczną Kościoła błędny jest „dogmat neoliberalny, zgodnie z którym porządek ekonomiczny i porządek moralny są tak odmienne i obce sobie, że pierwszy w żaden sposób nie zależy od drugiego”.

Zobacz także

Franciszek dodał, że biblijny złoty cielec występuje obecnie w nowej „bezwzględnej formie fetyszu pieniądza i dyktaturze ekonomii bez oblicza i bez naprawdę ludzkiego celu”.

- Nie można jednocześnie służyć Bogu i bogactwu. Kiedy ekonomia traci swoje ludzkie oblicze, nie posługujemy się pieniędzmi, ale służy się pieniądzu - ostrzegł, dodając, że jest to forma „bałwochwalstwa, przeciwko której trzeba reagować”.

Często, zaznaczył, przy gromadzeniu bogactwa „nie zwraca się uwagi na jego pochodzenie, na działania mniej lub bardziej legalne, które doprowadziły do jego powstania i na logikę wyzysku, której są podporządkowane”.

Zobacz także

- Zdarza się zatem, że w niektórych środowiskach dotyka się pieniędzy i plami się ręce krwią, krwią braci. Może też zdarzyć się, że środki finansowe są przeznaczane na sianie terroru, na umocnienie hegemonii najsilniejszych, najbardziej zarozumiałych ludzi, którzy bez skrupułów poświęcają życie brata, by zwiększyć swą władzę – mówił papież.

RadioZET.pl/PAP