Zamknij

Fotowoltaika będzie dofinansowana. Rząd ogłosił program „Mój prąd”

24.07.2019 10:15
Fotowoltaika dofinansowanie 2019. Rząd ogłosił program dotacji "Mój prąd". Dla kogo?
fot. lalanta71/Shutterstock (ilustracyjne)

Maksymalnie 5 tys. zł dotacji będzie można dostać z najnowszego programu rządowego „Mój prąd”. Na wsparcie nowych prosumenckich instalacji fotowoltaicznych trafi miliard złotych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Rząd liczy, że program przyczyni się do powstania 200 tysięcy prosumenckich instalacji fotowoltaicznych (PV) o łącznej mocy zainstalowanej rzędu 1000 megawatów (MW), szczególnie na terenach słabiej zurbanizowanych.

Obecnie w Polsce jest około 65 tys. takich instalacji.

Zobacz także

Kto otrzyma dotację na instalacje fotowoltaiczne?

Według premiera Mateusza Morawieckiego nowy program ma odpowiadać wymaganiom unijnej polityki klimatyczno-energetycznej, a także globalnym zobowiązaniom zawartym w Porozumieniu Paryskim.

– Chcemy, żeby energia oparta na PV rozwijała się w dwucyfrowym tempie – oświadczył Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

– Program „Mój prąd” będzie realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który będzie wypłacał wsparcie – poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Jak dodał, maksymalne wsparcie na gospodarstwo domowe to 5 tys. zł, ale nie więcej niż 50 proc. kosztów budowy instalacji.

Jak podało Ministerstwo Energii, programem zostaną objęte instalacje o mocy od 2 do 10 kW. Instalacja nie może być zakończona na dzień ogłoszenia konkursu, ale musi być zakończona na dzień składania wniosku o dofinansowanie.

Zobacz także

Ile będą kosztować dotacje?

 Taka instalacja kosztuje 15-18 tysięcy złotych, zatem 5 tysięcy to wsparcie bardzo znaczące – oświadczył na konferencji minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Zaznaczył, że jedynym warunkiem uzyskania takiego wsparcia będzie potwierdzenie zainstalowania przez operatora sieci dystrybucyjnej specjalnego licznika dwukierunkowego, który umożliwia rozliczanie zarówno pobranej, jak i oddanej do sieci energii.

– Decydować będzie kolejność zgłoszeń, do wyczerpania limitu 1 mld zł, czyli 200 tys. prosumentów otrzyma wsparcie – dodał minister.

– Mam nadzieję, że nastąpi to szybko, bo zainteresowanie jest duże. Zachęcam do korzystania – stwierdził Tchórzewski.

Minister podkreślił, że prosument (czyli konsument i producent w jednej osobie) będzie mógł skorzystać z obowiązującej od początku 2019 roku ulgi w PIT, jednak obejmie ona jedynie wydatki poza wsparciem.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP