Zamknij

Forever 21, firma odzieżowa z USA, bliska złożenia wniosku o upadłość

30.08.2019 19:51
Forever 21 bliski złożenia wniosku o upadłość. Firma odzieżowa boryka się z problemami finansowymi
fot. Artem Beliaikin/Shutterstock (ilustracyjne)

Firma odzieżowa Forever 21 przygotowuje się do złożenia wniosku o upadłość - podały amerykańskie media. Od trzech lat firma nie rozwija swojej sieci sklepów na całym świecie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podała telewizja CNN, Forever 21 posiada obecnie ponad 800 sklepów w 57 krajach. Jednak spółka warta 3,4 mld dolarów i zatrudniająca ponad 30 tys. pracowników, znalazła się o krok przed upadłością. 

Proces restrukturyzacji firmy trwa od dłuższego czasu i nie przynosi większych rezultatów. Tymczasem wierzyciele coraz głośniej domagają się efektów procesu naprawczego. Wśród nich jest Simon Property Group (SPG) - właściciel centrów handlowych za oceanem, w których znajdują się salony Forever 21. 

Zobacz także

W lipcu tego roku dyrektor generalny SPG David Simon powiedział inwestorom, że jest otwarty na współpracę z innymi najemcami borykającymi się z problemami finansowymi, nie wspominając o konkretnych firmach.

Firma odzieżowa chce się zabezpieczyć przed roszczeniami wierzycieli za pomocą Chapter 11. To amerykańskie prawo daje spółkom przed wypełnieniem zobowiązań finansowych czas na reorganizację swej działalności oraz struktury kapitałowej.

Zobacz także

Forever 21 powstał w 1984 roku w Los Angeles. Założycielami była para Koreańczyków - Do Won i Jin Sook Chang. Pierwszy sklep założyli po tym, jak trzy lata wcześniej wyemigrowali z Korei Południowej. Powstał on na powierzchni 83 metrów kwadratowych, w który para zainwestowała 11 tys. dolarów oszczędności. 

Według magazynu "Forbes" Do Won i Jin Sook Chang posiadają majątek o wartości około 1,5 miliardów dolarów. 

Firma odzieżowa, która swoje kolekcje kieruje głównie do młodych ludzi, posiada również sklepy w Polsce m.in. Warszawie, Poznaniu i Krakowie. Sieć już nie prowadzi salonu w galerii Złote Tarasy w stolicy.

Zobacz także

RadioZET.pl/CNN/Rzeczpospolita/Wirtualnemedia.pl