Zamknij

Fitch podniósł rating dla Indonezji

Olga Papiernik
21.12.2017 11:21
Fitch podniósł rating dla Indonezji
fot. Ali Yahya on Unsplash

Agencja ratingowa Fitch podniosła rating Indonezji do drugiej najniższej oceny inwestycyjnej, zapewniając mile widziane wsparcie dla reform w największej gospodarce Azji Południowo-Wschodniej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Ruch ten odzwierciedlał poprawę zdolności Indonezji do przetrwania szoków zewnętrznych, po latach spowolnienia wzrostu gospodarczego hamowanego przez spadający globalny popyt na kluczowy eksport towarów w tym kraju, podała agencja.

Fitch podniósł długoterminowe ratingi długu w Indonezji, denominowane w walutach obcych, do "BBB" z "BBB-", ze stabilną perspektywą.

Zauważył w oświadczeniu, że "polityka makroekonomiczna Indonezji konsekwentnie nastawiona jest na utrzymanie stabilności", a kluczowym czynnikiem są również silne rezerwy walutowe.

Aktualizacja nastąpiłą po tym, jak Standard & Poor's podniósł rating kredytowy Indonezji od statusu śmieciowego do stopnia inwestycyjnego w maju.

Prezydent Joko Widodo stara się przyciągnąć więcej inwestycji zagranicznych i poprawić wyniki gospodarcze pomimo kryzysu cen towarów.

Rynek akcji i waluta Indonezji zyskały na decyzji o podwyższeniu ratingu.

Fitch pochwalił niedawne reformy strukturalne w tym kraju, które w ciągu dwóch lat pozwoliły Indonezji podskoczyć z pozycji 37 na 72 w rankingu łatwości prowadzenia działalności przez Bank Światowy.

Silny wzrost PKB na poziomie średnio 5,1% w ciągu ostatnich pięciu lat i przestrzeganie celu deficytu wynoszącego 2,8% były również czynnikami decydującymi o decyzji.

Jednak Indonezja nadal boryka się z wyzwaniami, jak powiedziała agencja, w tym z zależności od towarów i "bardzo niskiego" dochodu.

Potencjał wewnętrznych zawirowań politycznych, gdy kraj zbliża się do wyborów, również stanowił zagrożenie, powiedział Fitch.

hp/amz/OP