Zamknij

Biurokracja w Polsce ma się dobrze. Papierkowa robota przytłacza firmy

12.02.2020 09:40
Firma. Ile dokumentów w roku trzeba wysłać do urzędów?
fot. Shutterstock/B-D-S Piotr Marcinski (ilustracyjne)

Ile druków, formularzy, sprawozdań czy deklaracji musi przekazać firma w Polsce instytucjom publicznym? Wciąż daleko nam do wyparcia biurokracji z biznesu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Średniej wielkości firma w Polsce musi rocznie wysłać do urzędów 208 różnego rodzaju formularzy, druków i sprawozdań – wynika z raportu Grant Thornton i Konfederacji Lewiatan „Sprawozdawczość firm 2019”.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że biurokracja kojarzy się głównie z gąszczem przepisów. W raporcie „Barometr prawa” wskazano, że rocznie wchodzi w życie obecnie około 20 tysięcy stron ustaw i rozporządzeń. Przedsiębiorcy narażeni są nie tylko na konieczność dostosowywania się do ciągłych zmian legislacyjnych, ale też na ogrom „papierkowej roboty”. Ile dokumentów wysyłają firmy w ciągu roku?

  • Średnia firma, zatrudniająca od 20-250 pracowników, w miesiącu wysyła średnio 208 dokumentów
  • 31 wniosków i deklaracji rocznie do urzędów musi wysłać mikroprzedsiębiorca
  • Duża firma licząca ponad 250 pracowników w skali roku wysyła średnio 573 druki

Zobacz także

"Pomimo prób ograniczenia sprawozdawczości, przez ostatnie pięć lat niewiele się w tej kwestii nie zmieniło" – czytamy w raporcie.

W przypadku średnich i dużych firm liczba wymaganych sprawozdań pozostała niemal bez zmian. Ograniczony został obowiązek sprawozdawczy dla firm dużych (o 18 proc.) i mikro (o 12 proc.). "Krok naprzód jest więc widoczny, ale skala tych zmian z pewnością nie należy uznać za zadowalającą" – informują autorzy raportu.

Zobacz także

Z analizy wynika, że obowiązki administracyjne są dla największych podmiotów mniej przytłaczające, choć jest ich w tym przypadku najwięcej. Duże firmy przy odpowiednich nakładach finansowych, zapleczu eksperckim i administracyjnym sprawniej mogą uporać się z „papierkową robotą”.

Skala obowiązku sprawozdawczego jest w Polsce zbyt duża. W wielu miejscach obowiązek ten jest niepotrzebny lub dane przekazywane urzędom dublują się. Niepokojąca jest nie tylko sama ogromna liczba pism, jakie firmy muszą składać w urzędach, ale też stopień szczegółowości informacji, jakich żąda państwo 

– stwierdził cytowany w raporcie Marcin Diakonowicz, partner w Departamencie Audytu w Grant Thornton

RadioZET.pl