Zamknij

Firma w Czechach wciąż popularna. Nie każdy może przenieść biznes

18.06.2021 14:59
Firma w Czechach wciąż popularna
fot. Piotr Molecki/East News

Polski Ład sprawił, że prowadzący w Polsce działalność gospodarczą zaczęli rozważać przeniesienie biznesu do Czech. Eksperci ostrzegają: nie każdy podmiot może sobie na to pozwolić.

 Polski Ład został ogłoszony w sobotę 15 maja. Być może nieprzypadkowo od tego czasu internauci masowo wpisywali do wyszukiwarki Google hasła „firma w Czechach”, „firma na Słowacji”, co potwierdzają statystyki z tego okresu.

Jak zaznacza MondayNews.pl, w tym czasie także przedsiębiorcy z podobnym pytaniem zwracali się do doradców biznesowych. Ci ostrzegają, że nie każdy podmiot może pozwolić sobie na przeniesienie siedziby do Czech.

Firma w Czechach. Eksperci: to nie jest ucieczka 

Tuż po prezentacji Polskiego Ładu wzrosło zainteresowanie tematem przeniesienia firmy za granicę, gdzie system podatkowy w większym stopniu sprzyja biznesowi. Mowa o czeskim lub słowackim systemie. Co stanie się z polskim po wejściu w życie nowego projektu Prawa i Sprawiedliwości?

Choć kwota wolna od podatku wzrośnie, podobnie jak kwota wyznaczająca drugi próg podatkowy, to przedsiębiorcy i tak dołożą do interesu. Wszystko przez nowe zasady opłacania składki zdrowotnej. Wysokość tej opłaty będzie bowiem wyliczana w odniesieniu całego dochodu. Co więcej, nie będzie możliwości „odbicia” sobie tych kosztów w PIT, co dotąd można było robić dzięki uldze podatkowej. PiS chce ją zlikwidować.

MondayNews.pl powołuje się na dane pozyskane od podmiotów, które zajmują się pomocą w organizacji działalności gospodarczej za granicą. Okazuje się, że coraz więcej polskich przedsiębiorców kontaktuje się z nimi w celu weryfikacji faktycznych warunków prowadzenia firmy u naszych południowych sąsiadów.

Kiedy tylko zaczęły się rozmowy na temat wprowadzenia Polskiego Ładu, zainteresowanie zakładaniem firm w Czechach wzrosło nawet pięciokrotnie. To reakcja na pomysły, które na razie nie zostały w żaden sposób sformalizowane w postaci aktów prawnych. Nikt jeszcze nie wie, w jakiej finalnie wersji będą obowiązywać

Maciej Różycki, radca prawny z kancelarii Oniszczuk & Associates

Prawnik Anna Świercz z EUROCOMPANIES w komentarzu dla serwisu dodaje, że przedsiębiorcy najpierw sprawdzają warunki prowadzenia działalności za granicą. Ok. 80 proc. z nich decyduje się w ciągu miesiąca na zakup lub założenie nowej spółki.

Dlaczego firmy chcą przenieść siedzibę poza granice Polski? Odpowiedź jest prosta: mniej obciążeń podatkowych.

Przedsiębiorcy poszukują sposobu na to, aby zredukować poziom obciążeń w podatkach czy ubezpieczeniach społecznych. Dzieje się tak zawsze, kiedy pojawiają się niekorzystne dla nich zapowiedzi zmian 

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich ostrzega jednak, że przeniesienie działalności za granicę może nie dać efektów w postaci redukcji kosztów.- Należy bowiem pamiętać o tym, że jeśli ktoś prowadzi biznes w naszym kraju, bez względu czy działa jako firma polska czy czeska, to podlega tutejszym przepisom dotyczącym ubezpieczeń i podatków – podsumował ekspert. Przeniesienie firmy za granicę powinno być zatem równoznaczne z przeniesieniem tam całej działalności.

Natomiast Bartosz Keńc z Darafirke zaznacza, że nie wszystkie biznesy można przenieść. Przykładowo, restauracje, sklepy czy hurtownie muszą być założone w Czechach i tam faktycznie prowadzić swoją działalność. Natomiast najczęściej rejestrowane są firmy transportowe (pojazdy do 3,5 t lub większe), budowlane, doradcze i marketingowe. Do tego popularne są sklepy internetowe, usługi dot. tłumaczeń oraz IT.

RadioZET.pl/MondayNews.pl