Zamknij

Firma inwestycyjna podszywa się pod znany bank. Jest ostrzeżenie KNF

30.10.2019 07:17
Firma inwestycyjna podszywa się pod znany bank Credit Agricole. Jest ostrzeżenie KNF
fot. FGC/Shutterstock (ilustracyjne)

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wpisała na listę ostrzeżeń publicznych firmę, która używa nazwy i loga łudząco podobnego do Banku Credit Agricole. Sprawa została zgłoszona do prokuratury.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Sprawa dotyczy spółki JonGroce Limited z siedzibą Kingstown (stolica karaibskiego państwa Saint Vincent i Grenadyny). Działa ona z wykorzystaniem strony internetowej agricoletrade.com

Jej nazwa, jak i używane logo łudząco przypominają te wykorzystywane przez francuski bank Credit Agricole.

Zobacz także

Wschodni akcent i rosyjskie serwery

Według „Dziennika Gazety Prawnej” klienci platformy nie tylko przekazywali firmie pieniądze, lecz także udostępniali swoje komputery, przekazywali kopie dowodów osobistych, dane do logowania do banku czy kart bankomatowych.

Agricoletrade.com reklamuje się jako platforma handlowa, która oferuje swoim klientom duże zyski dzięki m.in. sprzedaży surowców.

„Opiekunowie rachunków” inwestycyjnych mieli mówić ze wschodnim akcentem, dzwonić za każdym razem z innego numeru i prosić o dane, których nie należy nikomu udostępniać. Niektórzy klienci stracili po kilka milionów złotych.

Zobacz także

Serwery firmy miały być zlokalizowane w Rosji, choć spółka jest zarejestrowana na Karaibach.

Urząd KNF skierował do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczące prowadzenia działalności maklerskiej na terytorium RP bez zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Osobne zawiadomienie do prokuratury złożył Bank Credit Agricole.

Prowadzona przez KNF lista ostrzeżeń jest zbiorem podmiotów, w stosunku do których Komisja zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Celem listy ostrzeżeń publicznych jest alarmowanie społeczeństwa oraz podmiotów gospodarczych o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów z tymi podmiotami. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Dziennik Gazeta Prawna