Zamknij

Finlandia. 6-godzinny czas pracy proponuje premier Sanna Marin

26.08.2020 14:49
Finlandia. 6-godzinny czas pracy proponuje premier Sanna Marin
fot. fizkes/Shutterstock (ilustracyjne)

Nie 8, a 6 godzin - tyle według pani premier Finlandii Sanny Marin powinien wynosić czas pracy. Dzięki temu ma wzrosnąć efektywność pracowników.

Skrócenie czasu pracy to temat, który ostatnio chętnie podejmują politycy w całej Europie. Jego zwolennicy wskazują, że dzięki obniżeniu standardowego 8-godzinnego czasu pracy firmy zyskają na efektywności, a pracownicy będą mieć więcej dla siebie.

Sanna Marin, 34-letnia premier Finlandii, podczas konwencji Socjaldemokratycznej Partii Finlandii powtórzyła swoją koncepcję 6-godzinnego czasu pracy - podała agencja Reutera.

6-godzinny czas pracy. Premier Finlandii za

To nie pierwsza taka deklaracja Marin. Mówiła o tym m.in. w grudniu 2019 roku, kiedy obejmowała tekę premiera Finlandii.

Zobacz także

Musimy stworzyć jasną wizję i określić potrzebne kroki do tego, by Finlandia przeszła do krótszego czasu pracy, a fińskim pracownikom lepiej się pracowało i żyło

Sanna Marin

Premier Finlandii 6-godzinny czas pracy to wzrost produktywności, który nie stoi w sprzeczności z rządowymi celami. Zakładają one silne finanse publiczne oraz zwiększenie zatrudnienia w Finlandii z 73,7 proc. do 75 proc. - wynika z depesz Reutera.

Zobacz także

- Bogactwo, które jest efektem wzrostu produktywności, powinno być dzielone nie tylko między właścicielami i inwestorami, ale również zwykłymi pracownikami - komentowała Sanna Marin.

Stopa bezrobocia w 5,5-milionowej Finlandii wynosiła w lipcu 2020 roku 7,7 proc.

RadioZET.pl/TVN24.pl