Zamknij

Kościół nie będzie finansowany z budżetu? PO chce zmian

27.11.2020 12:26
Zmiany w finansowaniu Kościoła
fot. Lidia Muhamadeeva/shutterstock (ilustracyjne)

Finansowanie Kościoła z budżetu państwa musi się zmienić – mówi poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński w rozmowie z Radiem ZET.

Kościół nie będzie finansowany z budżetu? Dobrowolny odpis podatkowy, zamiast Funduszu Kościelnego. Poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński na antenie Radia ZET mówił o możliwych zmianach w modelu finansowania Kościoła.

Zdaniem polityka, relacje na linii państwo-Kościół muszą się zmienić.

Marcin Kierwiński: System finansowania Kościoła musi się zmienić

Czy po ewentualnym dojściu do władzy Platforma Obywatelska opodatkuje Kościół? – pyta Beata Lubecka w rozmowie z Marcinem Kierwińskim.  

Relacje państwo-Kościół muszą być zmienione. System finansowania Kościoła musi ulec zmianie. Najzdrowszym systemem będzie odprowadzanie dobrowolnej składki 

Marcin Kierwiński

Projekt ustawy wprowadzającej dobrowolny odpis podatkowy w wysokości 0,5 proc. na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych był przedmiotem debaty sejmowej w 2013 roku, jednak ostatecznie nie został przyjęty. Zgodnie z założeniem ustawodawcy, taki odpis miał zastąpić Fundusz Kościelny

Fundusz Kościelny w 2019 roku, jak wyliczyła „Rzeczpospolita” pochłonął 117 mln złotych z budżetu państwa. Taki fundusz jest częścią wyodrębnioną w ustawie budżetowej, a pieniądze w ramach niego każdego roku przeznaczane są m.in. na konserwację i remonty obiektów sakralnych i kościelnych, wspomaganie kościelnej działalności charytatywno-opiekuńczej, czy finansowanie składek społecznych i zdrowotnych części duchownych.

Zobacz także

Michał Kierwiński przyznał, że żałuje, że projekt zastąpienia Funduszu odpisami podatkowymi przed laty nie został przyjęty.

 - Ja byłem zwolennikiem tego pomysłu i żałuję, że tak się nie stało, że odpisu podatkowego na funkcjonowanie Kościoła nie ma– podkreśla gość Radia ZET.

Posłuchaj podcastu

Na Fundusz Kościelny składają się zatem wszyscy podatnicy. Dobrowolne są jedynie darowizny przekazywane na rzecz związków wyznaniowych, które można odliczyć w PIT. Każda kwota przekazana dodatkowo na Kościół podlega odliczeniu od zarobków, które stanowią podstawę opodatkowania. Darczyńcy nie mogą jednak odliczyć w PIT kwoty większej niż 6 proc. dochodu.

RadioZET.pl