Zamknij

Co drugi Polak jest zadowolony ze swoich finansów

14.01.2020 10:37
Czy Polacy są zadowoleni ze swoich finansów?
fot. Shutterstock/Africa Studio (ilustracyjne)

Jak Polacy oceniają miniony rok pod względem finansowym? Ponad połowa ankietowanych nie narzeka na swoje zarobki – wynika z sondażu BIG InfoMonitor.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

2019 rok był udany pod względem finansowym – stwierdziło 52 procent Polaków pytanych przez Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Niemal co drugi badany (49 procent) jest usatysfakcjonowany tym, jak poszło mu w finansach w minionym roku. Zawiedzionych jest z kolei 35 procent ankietowanych.

Z raportu „Nastawienie do finansów” wynika, że to nie presja płacowa i wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynęły na satysfakcję finansową Polaków. Ankietowani lepiej oceniają stan swoich finansów dzięki oszczędzaniu.

Wygrało oszczędzanie, które wymaga planowania, a nierzadko również silnej woli i wyrzeczeń. Oszczędzać nie jest łatwo, dlatego gdy się udaje, jak pokazują wyniki badania, fakt ten daje dużo satysfakcji, poczucie bezpieczeństwa, a także poczucie własnej wartości 

-mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor

Po oszczędnościach, na kolejnej pozycji powodów do zadowolenia z finansów w minionym roku znalazł się brak zaskakujących wydatków. Polacy wskazali także, że brak konieczności zaciągania kredytów i pożyczek pozwala im dobrze oceniać swoją sytuację finansową.

Zobacz także

Co czwarty badany cieszy się, że w 2019 roku miał wyższe zarobki czy premie, a 15 procent źródła swojej satysfakcji finansowej upatruje w zmianie pracy.

Czy dzięki 500 plus Polacy są zadowoleni z finansów?

16 procent ankietowanych wskazało na role programów socjalnych, których akurat w 2019 roku nie brakowało. Poza wsparciu na dzieci, mowa także o programie 300 plus na wyprawkę szkolną i trzynastce dla emerytów. Ważną rolę w finansach najmłodszych pracowników odegrało wprowadzenie zerowego podatku PIT dla młodych do 26. roku życia.

Zobacz także

Najbardziej zadowoleni ze swoich finansów są mieszkańcy Podlasia. Tutaj 63 procent ankietowanych dobrze oceniło swój majątek. Kolejne miejsca zajmują mieszkańcy Lubelszczyzny i Małopolski. Średnia usatysfakcjonowanych z zarobków ankietowanych wynosi tu ponad 55 procent.

Na finanse narzekają mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, w którym jako jedynym w kraju, przeważają osoby przekonane, że akurat z pieniędzmi to im w 2019 roku nie poszło dobrze. 38 procent mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego stwierdziło, że jest niezadowolonych z finansów w 2019 roku podczas gdy pozytywnie ocenia je 36 procent badanych. 

Zobacz także

Głównym powodem do niezadowolenia z finansów były nieprzewidziane wydatki. Ankietowani wskazali też na brak oszczędności, niskie zarobki, kredyt i pożyczki.

RadioZET.pl/BIG InfoMonitor