Zamknij

Fidget spinnery na liście ostrzeżeń UE

Olga Papiernik
12.03.2018 13:33
fidget spinner
fot. Unsplush

Fidget spinners stały się światowym hitem, ale niektóre z kultowych zabawek mogą powodować poważne obrażenia u dzieci, wynika z nowego raportu UE na temat niebezpiecznych produktów wydanego w poniedziałek.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Bruksela poinformowała, że jej system ostrzegania o produkcie wykrył kilka spinnerów z bateriami guzikowymi, które mogą się poluzować i zostać połknięte, powodując "poparzenia przełyku i jelit".

Inne typy popularnych spinnerów mają centralne łożyska, które mogą się obluzować i grożą udławieniem dla małych dzieci, według Komisji Europejskiej, organu nadzorującego 28-narodową UE.

"Pojawiło się wiele obaw związanych z wypadkami z udziałem małych dzieci, które albo połknęły uszkodzone części zabawki, albo połknęły baterie guzikowe, w takich przypadkach konieczna i pilna jest interwencja szpitala" - czytamy w raporcie.

Zagłosuj

Czy używałeś/aś fidget spinnerów?

Liczba głosów:

"W związku z tym niebezpieczne zabawki zostały wytropione, zatrzymane na granicach lub w portach lub zniszczone."

UE ogłosiła, że wydała w 2014 r. 2 230 alertów o niebezpiecznych produktach. Zabawki były największą kategorią, następnie pojazdy silnikowe i odzież.

Chiny były zdecydowanie najczęstszym krajem pochodzenia produktów niebezpiecznych z 53 procentami, chociaż liczba ta pozostała stabilna w porównaniu z poprzednim rokiem. Europejskie produkty stanowiły 26 procent.

dk/rl/OP