Zamknij

Fiat, Chrysler i Peugeot pod nową nazwą w jednym koncernie

17.07.2020 10:48
Fiat, Chrysler i Peugeot pod nową nazwą w jednym koncernie
fot. SUDONG KIM/Shutterstock, nitpicker/Shutterstock (ilustracyjne)

Włosko-amerykański koncern motoryzacyjny Fiat Chrysler Automobiles (FCA) i francuska Grupa PSA po przyszłorocznej fuzji przekształcą się w nowy podmiot. Jak będzie się nazywał koncern? 

Według informacji przekazanej przez firmy, nowy koncern będzie działał pod nazwą Stellantis. Ma ona się wywodzić od łacińskiego czasownika "stello, stellare", oznaczającego "lśnić jak gwiazda" (łac. stella).

Jak informuje w czwartek agencja Reutera, w wyborze nowej nazwy dla holdingu, który powstanie z połączenia FCA i PSA, uczestniczyła francuska grupa reklamowa Publicis. Jak podkreślono, marki motoryzacyjne pod skrzydłami nowego koncernu zachowają swoje dotychczasowe nazwy i logotypy.

Powstaje nowy gigant motoryzacyjny

Włosko-amerykański Fiat Chrysler Automobiles i francuska Groupe PSA uzgodniły warunki fuzji w grudniu 2019 r. Jej podstawą będzie wymiana wartych 50 mld dolarów akcji, która ma zostać sfinalizowana w pierwszym kwartale 2021 roku.

Zobacz także

Powstały w jej wyniku koncern Stellantis będzie czwartym co do wielkości producentem samochodów na świecie - za Grupą Volkswagen, Toyotą i sojuszem Renault-Nissan-Mitsubishi, ale przed General Motors i Grupą Hyundai.

W 2019 r. całkowita światowa sprzedaż FCA wyniosła 4,42 mln pojazdów, a PSA - 3,49 mln.Do FCA należą takie marki, jak: Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Fiat, Maserati, Jeep i Ram. Z kolei w portfolio Groupe PSA znajdują się: Citroen, DS, Opel, Peugeot i Vauxhall. Fuzja i powołanie Stellantis nie wpłyną na znaki handlowe stosowane przez poszczególne marki holdingu. 

RadioZET.pl/PAP