Zamknij

Fermy kur i spalarnie śmieci bliżej domów. Są nowe przepisy

24.09.2019 08:54
Fermy kur bliżej domów
fot. Shutterstock/ annxi.n (ilustracyjne)

Przepisy narażające obywateli na trudne sąsiedztwo już obowiązują. Będzie łatwiej założyć fermę hodowlaną czy zainwestować w spalarnie śmieci. Ekolodzy alarmują – to niebezpieczne dla mieszkańców.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Od 24 września obowiązują przepisy, które umożliwiają zakładanie hodowli kur czy spalarni śmieci bliżej domów – informuje „Rzeczpospolita”.

Zobacz także

Chodzi o nowelizację ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Ekolodzy już reagują na nowe przepisy i skarżą je Komisji Europejskiej.

O pozwoleniu na założenie na przykład hodowli tysięcy kur decydować ma kryterium odległościowe. Taką fermę od domów rodzinnych ma dzielić co najmniej 100 metrów.

Zobacz także

– W praktyce oznacza to, że jeżeli posesja będzie znajdowała się 103 m od granicy nieruchomości, na której realizowana jest na przykład ferma na siedem milionów kur, to jej właściciel nie będzie stroną postępowania o wydanie decyzji środowiskowej. Co gorsza, nowe przepisy przewidują, że na nowych zasadach mogą toczyć się także postępowania wcześniej umorzone – mówi Łukasz Kosiedowski, zastępca dyrektora Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich dla gazety.

Jak zaznaczają eksperci dla „Rzeczpospolitej”, nowe przepisy pozwolą inwestorom uniknąć sprzeciwu sąsiadów i ułatwią zakładanie niewygodnych biznesów.

Zobacz także

– Już teraz uciążliwe inwestycje przysparzają mnóstwa kłopotów. Ludzie skarżą się na gryzący amoniak w powietrzu. Muchy, które oblepiają tak okna, że nic przez nie nie widać. Koszmarny smród. Stada gryzoni. Gnojowicę, która trafi do gruntu – tłumaczy Sylwia Szczutkowska ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot dla dziennika.

Jedynie pozytywne rozpatrzenie skargi ekologów przez Komisje Europejską może doprowadzić do kolejnej nowelizacji przepisów i w konsekwencji – ograniczyć tego typu inwestycje.

Zobacz także

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”