Zamknij

Fame MMA skomentowało sprawę 12-latka z zespołem Aspergera

07.11.2019 19:59
Fame MMA i odszkodowanie od 12-latka z zespołem Aspergera. "Chęć uniknięcia odpowiedzialności"
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER/East News

Fame MMA odniosło się do sprawy 12-latka z zespołem Aspergera, który nielegalnie transmitował w sieci marcową galę mieszanych sztuk walki. Organizator wydarzenia domaga się od rodziców nastolatka 2,5 mln zł kary.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Sprawę jako pierwszy opisał portal Onet. W marcu tego roku 12-letni Aleksander, zmagający się z zespołem Aspergera, na YouTube nielegalnie transmitował galę Fame MMA 3. 

Wydarzenie legalnie można było oglądać tylko na oficjalnej stronie organizatora i po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Po tym, jak organizatorzy gali ustalili autora nielegalnej transmisji, wysłali rodzicom 12-latka wezwanie do zapłaty 2,5 mln zł kary. 

Zobacz także

Nie zgodzili się na to rodzice 12-latka. W rozmowie z Onetem argumentowali, że ich syn ma zespół Aspergera, przez który ma ograniczone możliwości oceny swoich czynów. 

Podczas negocjacji z rodzicami Aleksandra organizator walk MMA zaproponował udział chłopaka w filmie edukacyjnym. Miał on stanowić przestrogę dla potencjalnych naśladowców 12-latka. Jednak rodzice odmówili udziału w kampanii, która ich zdaniem nie uwzględniała stanu zdrowia i wieku nastolatka.

Jak sprawę komentuje Fame MMA?

Zdaniem Fame MMA nielegalną transmisję 12-latka oglądało "nie mniej niż 122 330 osób", a szkody finansowe z tego tytułu wyliczono na 2 445 376,70 zł. Spółka podkreśliła, że jako pierwsza wyszła z inicjatywą rozmów z rodziną nastolatka.

Również "z uwagi na wiek i stan zdrowia" Aleksandra, firma zaproponowała nagranie filmu edukacyjnego oraz zapłatę 1,5 tys. zł zamiast żądanych wcześniej prawie 2,5 mln zł.

Fame MMA pozywa nielegalnych streamerów. W grę wchodzi ogromna kwota

Gdy jednak rodzice nie zgodzili się na udział w kampanii edukacyjnej, Fame MMA zdecydowała się na skierowanie do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, wezwanie do zapłaty 2,5 mln zł oraz pozwu na kwotę 100 tys. zł.

"Wskazać należy, że Fame MMA od początku powstania przedmiotowego sporu miała na celu dobro osoby, jaką jest Aleksander, tym bardziej uwzględniając stan jego zdrowia. Niemniej jednak przedstawienie przez rodziców Aleksandra swojego syna jako osoby pozbawionej umiejętności odczytywania konsekwencji swoich czynów stoi w sprzeczności ze stanem faktycznym w niniejszej sprawie" - napisało w sprostowaniu Fame MMA.  

Spółka przekazała, że dzień po nielegalnym streamie z gali Aleksander opublikował na YouTube filmik z przeprosinami skierowanymi do Fame MMA. Miał w nim wskazać na świadomość bezprawności jego czynu. 

"W kolejnym dniu przedmiotowy film został przez niego (Aleksandra - przyp. red.) usunięty. Powyższe świadczy o tym, że Aleksander miał świadomość, że retransmisja gali w internecie była bezprawna, a fakt nagłego skasowania opublikowanych przeprosin świadczy o chęci uniknięcia odpowiedzialności" - napisało Fame MMA.

Zespół Aspergera - zaburzenie częste u geniuszy

"Rezygnacja Fame MMA z roszczeń w wysokości 2 445 376,70 zł i zaproponowanie ugody o takiej treści było niezwykle trudną dla spółki decyzją biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny prowadzonej działalności gospodarczej. Jednakże względy nadrzędne, jakimi jest dobro dziecka dotkniętego chorobą oraz budowanie świadomości prawnej osób małoletnich jest dla Fame MMA celem nadrzędnym, ważniejszym niż potencjalne względy ekonomiczne" - dodała spółka.   

Fame MMA. Co to jest?

Fame MMA to federacja mieszanych sztuk walki istniejąca od 2018 roku. Jest znana z organizacji walk typu freak fight - z udziałem celebrytów, youtuberów i osobowości internetowych.

Do tej pory odbyło się pięć gal, z których każda wywołuje coraz większe zainteresowanie. Ostatnie wydarzenie z 26 października oglądało na trybunach Ergo Areny ponad 10 tys. widzów.

W Fame MMA walczyli m.in. Marta Linkiewicz, Esmeralda Godlewska, Piotr "Bonus BGC" Witczak czy Marcin "El Testosteron" Najman. Federacja jest krytykowana za promowanie patostremerów (osobowości internetowych zarabiających na łamaniu prawa i prowadzeniu patologicznego stylu życia) oraz wypaczanie idei sportu mieszanych sztuk walki. 

Fame MMA 5: Najman pokonał Bonusa, Kruszwil lepszy od Mini Majka

RadioZET.pl/Onet