Zamknij

Fałszywi komornicy grasują po Polsce. Eksmitują z mieszkań

18.09.2020 11:34
tabliczka komornik sądowy
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Komornicy-oszuści przeprowadzają w całej Polce fałszywe eksmisje. Przed osobami podającymi się za urzędników sądowych przestrzega Krajowa Rada Komornicza.

Komornicy ostrzegają: w Polsce pojawili się oszuści, którzy przeprowadzają fałszywe eksmisje z mieszkań. Przestępcy korzystają z danych dotyczących postępowań egzekucyjnych, żeby wyprzedzić prawdziwych komorników.

Krajowa Rada Komornicza otrzymała informacje o takich incydentach i uczula, żeby dokładnie sprawdzać tożsamość osób podających się za komorników sądowych. Spis wszystkich uprawnionych osób znajduje się na stronie KRM.

Fałszywi komornicy przeprowadzają rzekome eksmisje z mieszkań

Komornicy wzbudzają wśród zainteresowanych ogromne emocje. Wykorzystują do oszuści, którzy liczą na to, że ich tożsamość nie zostanie sprawdzona przez zdenerwowanych dłużników, którzy przyjmą do wiadomości informację o wszczęciu postępowania egzekucyjnego i eksmisji.

Zobacz także

Przed nowym rodzajem przekrętu ostrzegła Krajowa Rada Komornicza, która wskazała także, jak sprawdzić czy nie mamy do czynienia z oszustami.

Krajowa Rada Komornicza ostrzega, że pojawiły się osoby przeprowadzające eksmisje, podające się za komorników sądowych. Przed jej rozpoczęciem Komornik ma obowiązek okazać identyfikator ze zdjęciem zaś wszystkie czynności są rejestrowane, co także ułatwia ocenę czy jest on funkcjonariuszem publicznym. Podczas takich czynności komornikowi zawsze towarzyszy policja.

Krajowa Rada Komornicza

Rada nie podała szczegółów na temat liczby ani natury incydentów, w jakich uczestniczyli fałszywi komornicy. Wydanie oficjalnego oświadczenia sugeruje, że wykryte sprawy zostały uznane za poważne.

komornicy_oszusci_02
fot.

foto: materiały prasowe Krajowej Rady komorniczej

Krajowa Rada Komornicza zaleca sprawdzenie legitymacji osoby podającej się za komornika sądowego, a także sprawdzenie poprzez stronę internetową, czy figuruje ona w oficjalnym spisie. Prawdziwy funkcjonariusz pomoże w przeprowadzeniu weryfikacji.

Zagłosuj

Rozpoznalibyście fałszywego komornika?

Liczba głosów:

KRM apeluje, żeby o każdej próbie podawania się za organy egzekucyjne powiadamiać policję.

RadioZET.pl/Krajowa Rada Komornicza