Zamknij

Fałszywe opinie konsumentów mają zniknąć z sieci

11.02.2020 09:21
Fałszywe opinie konsumentów mają zniknąć z sieci. Kiedy?
fot. Tero Vesalainen/Shutterstock (ilustracyjne)

Dzięki nowej unijnej dyrektywie ma pojawić się zakaz publikowania w internecie fałszywych opinii o produktach wystawionych na sprzedaż. Nowe przepisy mają wejść w życie w przyszłym roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Sklepy internetowe czy portale aukcyjne będą weryfikować, czy kilka negatywnych opinii o danym produkcie nie wysyłano z tego samego komputera.

Zakłada to dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2019/2161, która wejdzie w życie od listopada 2021 roku. W jej myśl właściciele serwisów, gdzie można zostawiać opinie, będą musieli udowodnić, czy faktycznie te komentarze pochodzą od konsumentów. 

Zobacz także

Dzięki temu dyrektywa może znacznie ograniczyć nieuczciwą konkurencje. Jak podkreśliła mecenas Agnieszka Kracz z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy, prawo będzie również blokować możliwość kupowania opinii o produkcie wystawionym na sprzedaż.

To jest jeden z tych właśnie dobrych i ciekawych przejawów reagowania instytucji na to, co dzieje się na rynku. Mamy do czynienia z fake recenzjami w sferze internetowej

Agnieszka Karcz

Podobne rozwiązania wprowadzono już w Wielkiej Brytanii, gdzie serwis eBay zobowiązał się do usunięcia fałszywych opinii.

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD