Zamknij

Więzienie za fałszywe informacje w Spisie Powszechnym. GUS: sprawdzimy wszystko

22.09.2021 08:11
GUS sprawdzi, kto skłamał w NSP
fot. Piotr Molecki/East News

Podanie nieprawdziwych informacji w Narodowym Spisie Powszechnym może słono kosztować. GUS zapewnia: będziemy weryfikować wszystkie dane.

Narodowy Spis Powszechny dobiega końca. Tylko do 30 września 2021 roku Polacy mogą wziąć w nim udział. Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” przypomina, że spis jest obowiązkowy.

Karą zagrożona jest nie tylko odmowa udziału w NSP, ale i podanie nieprawdziwych informacji. Prezes urzędu zapewnił, że pracownicy GUS sprawdzą, kto skłamał.

GUS sprawdzi, kto skłamał w Spisie Powszechnym. Grozi za to nawet więzienie

NSP odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy i potrwa do końca września. Zgodnie z art. 57 ustawy z 29 czerwca 1995 roku o statystyce publicznej odmowa wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym zagrożona jest grzywną. Ta może wynieść 5 tys. zł.

Z informacji przekazanych DGP przez prezesa GUS wynika, że ponad 90 proc. Polaków uniknie grzywny, gdyż już dokonało samospisu.

- Widzimy znaczne przyśpieszenie liczby osób, które się spisują. I to przyśpieszenie będzie rosło, aż pewnie 30 września osiągnie apogeum. Podobnie na początku spisu – też wiele osób się spisywało, potem nastąpiło spowolnienie. Zachęcam jednak, aby nie czekać do ostatniej chwili – mówił Dominik Rozkrut.

Prezes urzędu dodał, że do tej pory GUS złożył ponad 160 wniosków na policję o ukaranie tych, którzy kategorycznie odmówili spisania się. W świetle prawa surowe kary grożą też tym, którzy skłamali w Spisie Powszechnym. Mowa o karze dwóch lat pozbawienia wolności. Czy urzędnicy będą sprawdzać, kto skłamał w ankiecie?

Weryfikacja nastąpi, ale w późniejszym okresie. Wówczas, jeżeli pojawią się przypadki podania fałszywych informacji, to będziemy takie zawiadomienia również kierować na policję. Jeśli uznamy, że ktoś w sposób intencjonalny chce nas wprowadzić w błąd, wtedy będzie mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności

Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego

W jaki sposób GUS zweryfikuje dane podane w spisie? Prezes urzędu tłumaczy, że dane będą porównywane z informacjami z innych rejestrów.

 

WAŻNE

W każdej chwili można dokonać internetowego samospisu, który dostępny jest na stronie internetowej GUS-u. Od 13 do 30 września można także korzystać z infolinii spisowej, działającej pod numerem 22 279 99 99. Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego.

RadioZET.pl/DGP