Zamknij

Faktury na nowych zasadach. MF zmienia przepisy

21.10.2021 13:33
Faktury na nowych zasadach. MF zmienia przepisy
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Proces wystawiania faktur zostanie objęty nowym rozporządzeniem. Przepisy zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 roku. Sprawdzamy, co się zmieni wraz z ich wejściem w życie.

Faktury będą wystawiane na nowych zasadach. W Ministerstwie Finansów trwają prace nad zaktualizowaniem prawa. Przepisy, które wejdą w życie od 1 listopada 2021 roku zmienią dotychczas obowiązujące paragrafy. W 2020 roku pisaliśmy, że skarbówka wykryła najmniej fikcyjnych faktur od 5 lat.

Równocześnie zwiększyło się zadłużenie firm w pandemii. Wiele podmiotów zmagało się z przestojami finansowymi, a w kilku branżach obowiązywał rządowy zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na takich samych warunkach jak przed wybuchem pandemii.

Ministerstwo Finansów zmienia przepisy dotyczące wystawiania faktur

Ministerstwo Finansów poinformowało, że nowe rozporządzenie „będzie miało charakter techniczny, dostosowujący do zmian ustawowych”.

W nowym rozporządzeniu zostaną określone m.in. przypadki, w których faktury mogą zawierać zakres danych węższy od podstawowego, kwestię innego przeliczania wykazywanych na fakturach kwot w walutach obcych czy wreszcie sytuacje, kiedy terminy wystawiania faktur są późniejsze niż określone w art. 106i ustawy

Ministerstwo Finansów

Rada Ministrów przyjęła w wakacje projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). W pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. Będzie ona działała, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne.

Premier zapowiedział zmiany dla firm również w kontekście ulg dla przedsiębiorców. - Mój rząd chce związać ze sobą aspekty - biznesowy i sportowy, naukowy i kulturalny - z pożytkiem dla przedsiębiorców, sportowców, naukowców i artystów - Mateusz Morawiecki.

RadioZET.pl/PAP/Marek Siudaj