Zamknij

NIP na paragonie w niewłaściwym miejscu? Będzie kara dla sprzedawcy

11.03.2020 11:09
Faktura z NIP na paragonie. Przedsiębiorcom grożą kary
fot. Shutterstock/Andrey_Popov (ilustracyjne)

Od stycznia sprzedawcy mają obowiązek wystawić fakturę jedynie na podstawie paragonu z NIP nabywcy. Przedsiębiorcy zapłacą karę nawet wtedy, gdy numer ten widniał będzie w niewłaściwym miejscu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Od stycznia 2020 sprzedawca nie może wystawić faktury na podstawie paragonu, jeśli nie ma na nim numeru NIP nabywcy. Chodzi o eliminację nadużyć i wystawiania tzw. pustych faktur. W przypadku naruszenia prawa obydwie strony  transakcji muszą liczyć się z karami. Okazuje się także, że karę można otrzymać nawet w przypadku umieszczenia numeru NIP np. w stopce paragonu. Co na ten temat mówią przepisy?

W świetle prawa przedsiębiorcy unikną kary, jeśli wystawią fakturę na podstawie paragonu, na którym znajduje się NIP. Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, to jednak nie wszystko. Ważne jest też miejsce na paragonie, w którym numer się znajduje. Gazeta powołuje się na interpelację dotyczącą spółki, która miała wątpliwości związane z nowymi przepisami.

Zobacz także

„Spółka napisała, że część używanych przez nią kas fiskalnych nie ma technicznej możliwości umieszczenia numeru NIP w fiskalnej części paragonu” – opisuje „Rzeczpospolita”. W konsekwencji firma ta podaje NIP w części niefiskalnej paragonu, a dokładniej w stopce na samym dole.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w odpowiedzi na pytanie spółki wskazał, że nie można wystawiać faktury do paragonu z numerem NIP w stopce. W interpretacji zaznaczył, że kolejność zamieszczania konkretnych danych na paragonie, w tym numeru identyfikacji podatkowej nabywcy na jego żądanie, nie jest przypadkowa.

Zobacz także

Pozycja ta powinna znajdować się w części fiskalnej paragonu przed logo i numerem unikatowym, które powinny być umieszczone centralnie w ostatniej linii paragonu fiskalnego – wyjaśnił dyrektor KIS.

Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego, w komentarzu dla „Rzeczpospolitej” przyznaje, że interpretacja dyrektora KIS wprowadziła duże zamieszanie na rynku usług księgowych.

Zobacz także

– Uczulamy naszych klientów, że miejsce, w którym znajduje się NIP, może mieć duże znaczenie. Jest to istotne szczególnie w firmach używających starszych wersji kas fiskalnych. Informujemy też o sankcjach grożących podatnikom od początku tego roku za naruszenie przepisów dotyczących wystawiania faktury do paragonów – mówi Malicka dla dziennika.

Kara za nieprzestrzeganie przepisów odpowiada pełnej kwocie podatku wykazanego na tej fakturze.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”