Zamknij

Fake Friday pomoże sprawdzić ceny sprzed wyprzedaży

27.11.2019 16:29
Fake Friday. Wyszukiwarka cen produktów hitem sieci przed Black Friday
fot. Maxx-Studio/Shutterstock (ilustracyjne)

Czy handlowcy specjalnie podnoszą ceny tuż przed Black Friday tylko po to, żeby je obniżyć podczas "czarnego piątku"? W internecie powstało narzędzie - Fake Friday, które ma wyeliminować ryzyko, że zostaniemy ofiarą nieuczciwych praktyk. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Black Friday, czyli tradycyjne wyprzedaże w pierwszy piątek po Dniu Dziękczynienia w USA, są coraz popularniejszy również w Polsce. Sieci handlowe i mniejsze sklepy z tej okazji przygotowują wysokie obniżki. 

Część klientów obawia się jednak, że wcale nie kupi produktów taniej - po prostu handlowcy na kilka miesięcy przed Black Friday mogą podwyższać ceny, a tuż przed "czarnym piątkiem" ogłaszać spore promocje. 

Zobacz także

Aby tego uniknąć, powstało narzędzie dostępne pod adresem FakeFriday.org. "Napisałem bota, który kilka razy w miesiącu sprawdzał ceny produktów w sklepach z elektroniką. Podaję tutaj najniższą cenę jaką bot odczytał w ostatnich 6 miesiącach. To są ceny takie, jakie podawały strony. Łącznie kilkadziesiąt tysięcy produktów ma tutaj swoje ceny" - napisał autor strony.

Informacja o narzędziu skierowanym do klientów po raz pierwszy pojawiła się w portalu Wykop.pl i została opublikowana 25 listopada tego roku przez użytkownika "TylkoNieOn" (konto powstało tuż przed wrzuceniem linku do strony z porównywarką).

Zobacz także

Z kolei sama domena FakeFriday.org została zarejestrowana 21 listopada 2019 roku i jest utrzymywana na francuskich serwerach. Jednocześnie ukryte są dane osoby, która odpowiada za stronę. 

Jak działa porównywarka FakeFriday.org?

Wystarczy wpisać nazwę produktu, a kliknięciu przycisku "Sprawdź", pojawiają się wyniki z linkami do podobnych produktów oferowanych przez sieci handlowe z informacjami o ich cenie od czerwca do listopada tego roku.

Zobacz także

RadioZET.pl