Zamknij

Będzie akcyza na fajerwerki? To nowy pomysł resortu finansów

13.12.2019 19:34
Fajerwerki będą droższe? Rząd myśli o akcyzie
fot. Shutterstock/Wg Pike-28 (ilustracyjne)

Rząd rozważa objęcie fajerwerków podatkiem akcyzowym – donosi portal Money.pl. Strzelanie w Sylwestra może okazać się droższe.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Jeśli fajerwerki zostaną objęte nowym podatkiem, to na pewno nie w tym roku. Ich ceny w tym roku nie zmienią przez dodatkowe opodatkowanie. Rząd musiałby bowiem przyjąć odpowiednie rozporządzenie przed Nowym Rokiem, co mało prawdopodobne.

Pomysł wprowadzenia akcyzy na fajerwerki pojawił się w resorcie niedawno. Ma za nim stać sam minister Tadeusz Kościński – informuje Money.pl.

To jest bardzo ciekawa kwestia, gdyż sygnały z rynku raczej dotyczą obniżek podatków. Natomiast w tej konkretnej sytuacji usłyszałem w zasadzie coś odwrotnego. Myślę, że wynika to z uciążliwości, którą generują głośne wystrzały 

- mówi money.pl szef resortu finansów.

Uciążliwość i zagrożenie dla zdrowia i życia to główne powody, dla których resort rozważa objęcie fajerwerków akcyzą. Jak dodaje Kościński dla money.pl, fajerwerki nie służą zwierzętom. - Pozostaje problem śmieci, które pozostają na chodnikach, trawnikach czy ulicach. Ktoś musi to potem sprzątać - dodaje.

Zobacz także

Resort nie widzi jednak potrzeby, by zmiany procedować na szybko, jeszcze przed Nowym Rokiem. Woli przeanalizować sprawę i skonsultować ten pomysł z zainteresowanymi. Minister zapytany o ewentualną stawkę takiego podatku wskazuje, że jest za wcześnie na takie szacunki. Nie wiadomo też, czy akcyzą zostaną objęte również inne wyroby pirotechniczne, takie jak petardy czy - popularne choćby na stadionach - race i świece dymne.

Money.pl powołuje się na raport KPMG. Wynika z niego, że w sylwestrową noc Polacy puszczają z dymem ponad 520 milionów złotych.

Przy takim obrocie, nawet niewielki procent podatku wygenerowałby spore oszczędności w budżecie.

Zobacz także

Przeciwnikami tego pomysłu są – rzecz jasna- producenci, którzy musieliby podnieść cenę fajerwerków by nie stracić na ewentualnej akcyzie. Przedstawiciele branży pytani przez portal o ten pomysł zauważają, że fajerwerki nie są ani dobrem luksusowym, ani używką. Stąd dziwi ich propozycja objęcia ich akcyzą.

RadioZET.pl/Money.pl