Zamknij

OBI wycofało ze sprzedaży fajerwerki. Dlaczego?

31.12.2019 09:15
Fajerwerki 2019. Obi wycofał ze sprzedaży sztuczne ognie. Dlaczego?
fot. ZikG/Shutterstock (ilustracyjne)

Sieć sklepów OBI zrezygnowała ze sprzedaży fajerwerków. Powodem jest "dobro zwierząt i środowiska". Część internautów chwali tę decyzję.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

OBI, niemiecka sieć marketów budowlanych i remontowych, prowadzi w Polsce ponad 50 stacjonarnych sklepów oraz prowadzi handel na swojej stronie internetowej.

"Dobro zwierząt i środowiska"

Tuż przed Sylwestrem w sklepach OBI klienci zauważyli komunikat o rezygnacji sieci z rozprowadzania sztucznych ogni. "Szanowni klienci, dbając o dobro zwierząt i środowiska w tym roku w naszych marketach nie sprzedajemy fajerwerków" - napisano w krótkiej informacji, która znajduje się również na stronie sieci.

Zobacz także

Decyzja OBI jest szeroko komentowana w sieci. "Popieram. Reszta sklepów powinna wziąć przykład", "bardzo mądra i szlachetna akcja", "OBI zyska na tym więcej, niż te sklepy które sprzedają fajerwerki" - to tylko niektóre komentarze z Facebooka. 

Prawie połowa Polaków nie kupi fajerwerków

Jak przypomniał portal Business Insider Polska, końcówka roku to złote żniwa dla branży pirotechnicznej. Przeciętnie Polak wyda w tym roku 131 złotych na sztuczne ognie przed Sylwestrem. 

Zobacz także

Jednak według badania Kantar dla fundacji Pozytywne Emocje, aż 44 proc. ankietowanych w tym roku nie zamierza w ogóle kupować fajerwerków. Od lat spektakularne pokazy świetlne na nocnym niebie są krytykowane za szkodliwy wpływ na zwierzęta, zanieczyszczanie środowiska oraz ryzyko poniesienia obrażeń. 

Z pokazów fajerwerków rezygnują również władze największych miast m.in. Warszawy czy Krakowa. Ponadto resort finansów zastanawia się nad wprowadzeniem akcyzy na sprzedaż fajerwerków.

Zobacz także

RadioZET.pl/Business Insider Polska