Zamknij

Facebook będzie płacił wyższe podatki w Europie

15.02.2020 11:46
Facebook. Mark Zuckerberg zapowiedział, że serwis będzie płacił wyższe podatki
fot. AP Photo/Andrew Harnik/East News (ilustracyjne)

Facebook zamierza płacić wyższe podatki w Europie. Zapowiedział to szef portalu Mark Zuckerberg. Chce jednak, żeby to Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ustaliła reguły podatkowe i wysokość danin.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podał serwis Politico, Zuckerberg zapowiedział podczas konferencji bezpieczeństwa w Monachium dostosowanie się do tzw. podatku cyfrowego w europejskich krajach.

Aktualnie trwają prace nad reformą transgranicznych przepisów podatkowych umożliwiających unikanie danin np. przez lokowanie siedziby aktywnej na całym świecie firmy w kraju takim jak Irlandia lub Luksemburg.

Zobacz także

Giganci internetowy będą płacić więcej?

Swoje siedziby mają tam m.in. Facebook, Google i Amazon. Żeby ukrócić nadużycia, coraz więcej państw pracuje nad własnymi przepisami o podatku cyfrowym.

Sprawę komplikuje konieczność znalezienia równowagi pomiędzy przymuszeniem firm technologicznych do płacenia podatków na miejscu, a uniknięciem zwielokrotnienia podatku od usług cyfrowych.

Dodatkowym utrudnieniem są formułowane już przez Biały Dom groźby wojny handlowej w odwecie za dyskryminowanie amerykańskich firm.

Globalne rozwiązanie tego problemu ma znaleźć OECD. Przedstawiciele rządów już zgodzili się negocjować nowe regulacje, by ustalić, w jakim państwie powinny być odprowadzane poszczególne daniny i jaki procent dochodu firmy z siedzibą za granicą powinien zostać opodatkowany.

Zobacz także

Rozumiemy, że planowane reformy mogą oznaczać, że będziemy musieli zapłacić więcej podatków w różnych krajach. Rozumiem też, że rośnie frustracja związana z tym, jak opodatkowane są firmy technologiczne w Europie. Cieszę się, że OECD zajmuje się tą sprawą

Mark Zuckerberg

Światowe instytucje fiskalne mają nadzieję zawrzeć międzynarodowe porozumienie ws. podatku cyfrowego. Powinno być ono gotowe do końca 2020 roku.

CZY WIESZ ŻE?

Polskie władze dystansują się od pomysłu nakładania podatku cyfrowego na wszystkich gigantów technologicznych. Podziękował za to rządowi wiceprezydent USA Mike Pence podczas wizyty w Warszawie w 2019 roku. Z kolei polski minister finansów Tadeusz Kościński zapowiedział z kolei plany nałożenia podatku cyfrowego na serwis pośredniczący w wynajmie mieszkań Airbnb.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP