Zamknij

Facebook zakazuje treści negujących Holokaust

13.10.2020 15:04
Facebook zakazuje treści negujących Holokaust. Powodem antysemityzm
fot. Juliano Galvao Gomes/Shutterstock (ilustracyjne)

Facebook zapowiedział, że będzie usuwał wszelkie materiały podważające lub trywializujące Holokaust. Jak poinformował szef portalu społecznościowego, Mark Zuckerberg, wiążąc decyzję z nasilaniem się antysemityzmu.

Facebook, z którego każdego miesiąca 2,7 miliarda użytkowników na całym świecie, zaostrzył dotychczasową politykę dotyczącą kontrowersyjnych treści. Zgodnie z nią, "wszelkie treści, które zaprzeczają lub zafałszowują obraz Holokaustu" zostaną na platformie zabronione.

Szef koncernu Mark Zuckerberg przyznał we wpisie, że wahał się pomiędzy zapewnianiem użytkownikom wolności słowa a zakazywaniem tego typu wpisów, ostatecznie jednak uznał, że to dobra decyzja.

Zuckerberg zmienił zdanie

Na blokowanie treści podważających lub trywializujących Zagładę w mediach społecznościowych od lat naciskały m.in. organizacje pozarządowe, w tym amerykańska Liga Przeciw Zniesławieniu (ang. Anti-Defamation League, ADL) walcząca z nienawiścią i uprzedzeniami antysemickimi.

Zobacz także

Jeszcze dwa lata temu w wywiadzie dla serwisu Recode Zuckerberg mówił, że jego zdaniem wpisy zawierające kłamstwo oświęcimskie nie powinny być automatycznie usuwane.

- Sam jestem Żydem i wiem, że jest grupa ludzi zaprzeczających Holokaustowi. Uważam to za obraźliwe, ale jednocześnie nie sądzę, żeby nasza platforma powinna usuwać tego typu treści tylko dlatego, że niektórzy ludzie myślą źle. Moim zdaniem nie robią tego intencjonalnie - powiedział wtedy Zuckerberg.

Teraz jednak szef Facebooka przyznał, że zmienił zdanie.

Zobacz także

"Moje myślenie od tego czasu się zmieniło, tym bardziej, że widzę wyraźny wzrost postaw antysemickich i przemocy. Postawienie wyraźnej linii między tym, co jest akceptowalne w ramach wolności słowa, a co nie jest, jest trudne. Jednak wierzę, że w obecnej sytuacji na świecie (zaostrzenie moderacji - przyp. red.) zapewni właściwą równowagę" - napisał Zuckerberg w swoim wpisie na platformie.

Na początku roku Facebook zakazał w swoich serwisach mowy nienawiści opartej na krzywdzących stereotypach, w tym antysemickich. Publikowanie treści zaprzeczających Holokaustowi nadal było jednak dopuszczalne.

"Cieszę się, że w końcu to zostało zrobione"

Wiceprezeska Facebooka Monika Bickert przyznała, że firma podjęła decyzję o ich zakazaniu w oparciu o "dobrze udokumentowany wzrost antysemityzmu na świecie i alarmujący poziom ignoracji na temat Zagłady, zwłaszcza wśród młodych ludzi".

Zobacz także

Bickert ostrzegła jednak, że zakazu nie da się egzekwować z dnia na dzień i że przeszkolenie moderatorów oraz odpowiednie zaprogramowanie automatycznych systemów wyłapujących niepożądane treści z pewnością zajmie trochę czasu. Jeszcze w tym roku użytkownicy poszukujący na Facebooku informacji o Holokauście mają być jednak przekierowywani na strony zawierające rzetelne wiadomości na ten temat.

Decyzji koncernu przyklaskują organizacje żydowskie. "Zaprzeczanie Zagładzie, trywializowanie jej lub pomniejszanie, to narzędzia służące do szerzenia nienawiści i teorii spiskowych o Żydach i innych mniejszościach" - napisał w oświadczeniu Światowy Kongres Żydów.

Jonathan Greenblatt, prezes Ligii Przeciw Zniesławieniu, dodał: "Zajęło to wiele lat, ale cieszę się, że w końcu zostało to zrobione".

RadioZET.pl/PAP