Zamknij

Facebook zagroził całkowitym wycofaniem się z Polski i Unii

23.09.2020 10:03
Facebook na smartfonie
fot. Wachiwit / Shutterstock.com

Facebook może zamknąć się dla Polaków. Serwis społecznościowy rozważa całkowite wycofanie się ze świadczenia usług na terenie Unii Europejskiej. Powodem jest decyzja Irlandzkiej Komisji ds. Ochrony Danych, która zakazała przekazywania na serwery w USA danych o mieszkańcach UE.

Facebook ma w Polsce ponad 20 mln użytkowników. Serwis, który początkowo miał po prostu umożliwić utrzymywanie kontaktów międzyludzkich, stał się prawdziwy gigantem, odpowiedzialnym w dużej mierze za to jakie informacje docierają do internautów. Jednocześnie, dzięki śledzeniu niemalże każdego kroku użytkowników w sieci, Facebook tworzy profile korzystających z niego osób i używa ich do sprzedawania reklam.

Zakres gromadzenia informacji o użytkownikach oraz miejsce ich przechowywania stał się obiektem troski regulatorów rynkowych w UE. Irlandzka Komisja ds. Ochrony Danych wydała decyzję zakazującą przekazywania danych o obywatelach Wspólnoty do USA. Gigant w odpowiedzi zagroził, że zablokuje użytkowników z Unii.

Facebook może wycofać się z UE. Powodem zakaz przekazywania danych o obywatelach Unii do USA

Facebook poinformował, że zakaz przekazywania danych obywateli UE do USA będzie oznaczać w praktyce uniemożliwiać działanie serwisu i wymusi zamknięcie usługi dla obywateli Wspólnoty. Oprogramowanie, dzięki któremu działa medium społecznościowe, uruchomione jest na serwerach w Stanach i wymaga ciągłej komunikacji i przesyłania danych.

Przedstawiciele serwisu wskazali, że z tego powodu niemożliwe jest wyłączenie przesyłania zbieranych o obywatelach UE informacji: są one niezbędne do prawidłowego działania Facebooka. Jeśli decyzja o zakazie zostanie utrzymana, FB będzie zmuszony wycofać się z Unii Europejskiej.

Zobacz także

Alternatywą byłoby uruchomienie kopii serwisu na serwerach znajdujących się w UE i skierowanie na nie obsługi użytkowników ze Wspólnoty. Taką możliwość FB jednak przemilczał.

Konflikt o przekazywanie poza granice danych obywateli doprowadził do gróźb zamknięcia w USA popularnego wśród młodzieży TikToka. Amerykanie z Trumpem na czele argumentowali, że gromadzenie informacji o użytkownikach ze Stanów w Chinach jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego.

Zobacz także

Facebook ma w Unii Europejskiej ponad 400 mln użytkowników, korzysta z niego więcej niż 20 mln Polaków. Z usług FB korzysta ponadto 25 mln europejskich przedsiębiorstw, które – jak podał serwis – dzięki obecności reklamowej na FB wygenerowali ze swojej działalności ponad 208 mld euro przychodów.

Zagłosuj

Czy groźba Facebooka jest realna?

Liczba głosów:

Amerykański serwis zaskarżył decyzję irlandzkiego regulatora do sądu, który na czas rozprawy zawiesił wprowadzenie go w życie. Do czasu zakończenia postępowania Facebook będzie więc działał w UE na dotychczasowych zasadach.

RaioZET.pl/Business Insider Polska