Zamknij

Facebook z zakazem używania danych osobowych użytkowników WhatsApp

12.05.2021 06:33
Sąd zakazał Facebookowi przetwarzania danych użytkowników WhatsAppa
fot. Reporters / STG/REPORTER/EastNews

Niemiecki regulator nie chce, aby Facebook mógł korzystać z danych osobowych użytkowników aplikacji WhatsApp. Obawia się manipulacji przed wyborami.

Facebook przegrał walkę z niemieckim urzędem ochrony danych osobowych. Serwis dostał tymczasowy zakaz przetwarzania danych użytkowników aplikacji WhatsApp.

Media społecznościowe  walczą o klientów wszystkimi możliwymi sposobami. Reklamodawcy pojawiają się tam, gdzie jest duży ruch i dotarcie do szerokiej grupy użytkowników. Twitter  startuje nawet z pomysłem, dzięki któremu twórcy wartościowych treści będą mogli dostać za nie wynagrodzenie. 

Facebook nie może przetwarzać danych użytkowników WhatsAppa

Dlaczego Facebook usłyszał zakaz przetwarzania danych użytkowników aplikacji WhatsApp? Stało się tak, ponieważ serwis społecznościowy wprowadził zmiany warunków korzystania z usług komunikatora.

Zakaz ma na celu ochronę praw i wolności milionów niemieckich użytkowników tej aplikacji, którzy wyrażają zgodę na warunki korzystania z serwisu

Johannes Caspar Szef urzędu ochrony danych osobowych w Hamburgu

Johannes Caspar, szef urzędu ochrony danych osobowych w Hamburgu dodał, że nowe regulacje są nieprzejrzyste, a użytkownicy muszą się na nie zgodzić, by dalej korzystać z komunikatora. Sprawa została skierowana do unijnych organów, zajmujących się ochroną danych osobowych.

WhatsApp nie rozszerzy wymiany danych z Facebookiem

WhatsApp zaprzeczył, by aktualizacja warunków korzystania z usługi wiązała się z rozszerzeniem wymiany danych między komunikatorem a Facebookiem. Zaznaczył, że nowe regulacje dotyczą jedynie komunikacji między indywidualnymi użytkownikami a klientami biznesowymi.

Nakaz opiera się na fundamentalnym niezrozumieniu celu i efektu aktualizacji WhatsAppa i dlatego nie ma uzasadnionej podstawy

fragment oświadczenia WhatsApp

Firma dodała, że ponieważ decyzja hamburskiego regulatora jest błędna, nie wpłynie na wdrażanie aktualizacji, która miała wejść w życie już kilka miesięcy temu.

- Krytyka nowych regulacji na całym świecie powinna skłonić do ponownego, fundamentalnego przemyślenia tego mechanizmu. Chodzi nie tylko o ochronę prywatności użytkowników, ale i o uniknięcie wykorzystania danych do wpływania na decyzje wyborców w celu manipulowania demokratycznymi wyborami – mówi Johannes Caspar Szef urzędu ochrony danych osobowych w Hamburgu.

W Niemczech aplikacji WhatsApp używa 60 mln osób. W ostatnim tygodniu września (26.09.2021) odbędą się tam wybory parlamentarne.

RadioZET.pl/PAP