Zamknij

Facebook uznał Polskę za "kraj niebezpieczny dla osób LGBT+"

12.10.2020 15:26
Facebook uznał Polskę jako "kraj niebezpieczny dla osób LGBT+". Dlaczego?
fot. Sundry Photography/Shutterstock (ilustracyjne)

Facebook uznał Polskę jako kraj groźny dla mniejszości LGBT - podała PAP. Zdaniem agencji prasowej powodem miało być nieudostępnienie obrazków z okazji Dnia Coming Outów. 

Facebook, największy portal społecznościowy na świecie, postanowił aktywnie włączyć się w akcje Dnia Coming Outów (z ang. Coming Out Day). To amerykańskie święto po raz pierwszy obchodzone 11 października 1988 roku i ustanowione dla upamiętnienia marszu społeczności LGBT+ w Waszyngtonie, który odbył się rok wcześniej. Ma ono zachęcać członków społeczności LGBT+ do publicznego wyznania swojej orientacji seksualnej.

Na tę okoliczność Facebook wspólnie z organizacjami pozarząządowymi przygotował szereg nowych funkcjonalności, w tym: poradniki dla osób LGBT+, animowane tęczowe logo Facebooka z hasztagiem #ComingOut2020 oraz pakiet naklejek wspierających społeczność. Użytkownicy mogą korzystać z obrazków, wstawiając je np. przy wpisach na swojej stronie, w komentarzach pod postami lub przesyłając je w komunikatorze Messenger.

Polska w gronie państw "niebezpiecznych dla osób LGBT+"

PAP powołała się na internautów, którzy szybko zauważyli jednak, że produkt nie został udostępniony we wszystkich krajach, w których działa platforma. Facebook przyznał w jednym z komentarzy na stronie, że to celowe działanie.

Zobacz także

"Chcąc chronić osoby LGBT+ żyjące w miejscach, w których mogłyby one stać się celem ataków lub znaleźć się w niebezpieczeństwie, postanowiliśmy ograniczyć wdrażanie naklejek w niektórych krajach" - tłumaczył koncern. Na liście podanej przez przedstawicieli Facebooka znalazła się m.in. Polska.

Z informacji przedstawionej przez koncern z Menlo Park wynika, że naklejki wspierające społeczność LGBT+ niedostępne są poza Polską również w takich krajach, jak: Afganistan, Algieria, Arabia Saudyjska, Azerbejdżan, Bahrajn, Bangladesz, Białoruś, Butan, Brunei, Djibouti, Egipt, Indie, Indonezja, Irak, Iran, Jemen, Jordan, Katar, Kazachstan, Kirgistan, Kuwejt, Liban, Libia, Malediwy, Malezja, Maroko, Mauretania, Nepal, Oman, Pakistan, Palestyna, Rosja, Sahara Zachodnia, Singapur, Sri Lanka, Sudan, Syria, Tadżykistan, Tunezja, Turkmenistan, Ukraina, Uzbekistan oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Zobacz także

Decyzja Facebooka spotkała się z mieszanymi reakcjami użytkowników. Jedni w komentarzach w fanpage'u LGBTQ@Facebook zarzucali polskim władzom nagonkę na społeczność LGBT+. Pozostali stawiali pytania, dlaczego Polska znalazła się w gronie państw, które prześladują homoseksualistów czy osoby niebinarne. 

RadioZET.pl/PAP