Zamknij

Facebook otrzymał 5 mln dolarów kary za ujawnienie danych użytkowników

14.07.2019 09:18
Facebook otrzymał 5 mln dolarów kary za ujawnienie danych użytkowników. Cambridge Analytica
fot. Ink Drop/Shutterstock (ilustracyjne)

Facebook otrzymał karę w wysokości 5 miliardów dolarów od amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu (FTC). To rekordowa suma za naruszenie prywatności. Powodem był wyciek danych 87 milionów użytkowników serwisu dla firmy Cambridge Analytica. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał dziennik "The Wall Street Journal", członkowie FTC zatwierdzili karę większością głosów 3 do 2 (w Komisji zasiada obecnie trzech Republikanów i dwóch Demokratów). 

Karę 5 mld dolarów musi jeszcze zatwierdzić Departament Sprawiedliwości, aby decyzja FTC się uprawomocniła.

Zobacz także

Facebook, największy portal społecznościowy na świecie, spodziewał się od kilku miesięcy zapłacenie kary w wysokości od 3 do 5 milionów dolarów za załamanie ochrony prywatności użytkowników.

Pierwotnie FTC rozpoczęło dochodzenie w sprawie Facebooka w 2011 roku. Wznowiono je po tym, jak ujawniono przekazanie firmie doradztwa politycznego Cambridge Analytica dane 87 milionów użytkowników serwisu. Z usług firmy korzystał m.in. sztab wyborczy obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa. 

Zobacz także

Krytycy decyzji FTC uważają, że kara nałożona na Facebooka jest zbyt niska. Okazuje się, że tylko w pierwszym kwartale tego roku dochód portalu społecznościowego sięgnął ponad 15 mld dol.

- Mam nadzieję, że pojawią się dodatkowe warunki dotyczące praktyk biznesowych Facebooka - komentowała Charlotte Slaiman z organizacji konsumenckiej Public Knowledge.

Zobacz także

RadioZET.pl/AFP