Zamknij

Facebook, Instagram i WhatsApp nie będą fabrycznie instalowane na smartfonach Huaweia

07.06.2019 10:18
Facebook, Instagram i WhatsApp nie będą fabrycznie instalowane na smartfonach Huaweia
fot. Chinnapong/Shutterstock (ilustracyjne)

Aplikacja Facebooka nie będzie już instalowana fabrycznie w smartfonach marki Huawei. Dotyczy to również aplikacji dwóch innych portali społecznościowych – Instagram i WhatsApp. Wcześniej współpracę z chińskim koncernem zawiesił Google.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Facebook, czyli największy portal społecznościowy świata, wycofuje się z nowych smartfonów marki Huawei. Aplikacja serwisu, z którego miesięcznie korzysta ponad 2 miliardy użytkowników, nie będzie fabrycznie instalowana w produkowanych telefonach chińskiego koncernu.

Dotyczy to również aplikacji Instagrama i WhatsAppa – oba portale społecznościowe należą do Facebooka.

Zobacz także

Reuters poinformował, że użytkownicy nadal mogą korzystać z aplikacji Facebooka już zainstalowanych w smartfonach Huaweia i dostępne będą dla nich aktualizacje. 

Dzięki fabrycznie instalowanym aplikacjom użytkownicy w wielu rynkach mają możliwość szybkiego skorzystania z najpopularniejszych usług, takich jak zalogowanie się do Facebooka bez potrzeby szukania dodatkowej aplikacji. 

To kolejny cios zadany przez firmy z amerykańskiej Doliny Krzemowej w Huaweia. 19 maja o zawieszeniu współpracy z chińskim koncernem poinformował Alphabet, właściciel platformy Google. Aplikacje, takie jak Mapy Google i YouTube, nadal są dostępne na smartfonach Huaweia, ale nie będą instalowane na nowo produkowanych telefonach. 

Zobacz także

USA zakazują korzystania z technologii Huaweia 

W połowie maja prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie zabraniające amerykańskim sieciom teleinformatycznym nabywania i użytkowania sprzętu od firm mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Resort handlu USA wpisał Huawei Technologies i ok. 70 związanych z chińskim koncernem firm na tzw. czarną listę. 

To oznacza, że firmy będą musiały uzyskać zgodę Waszyngtonu na sprzedaż chińskiemu koncernowi produktów wytworzonych w USA, a także w innych krajach, o ile zawierają one co najmniej 25 proc. amerykańskiego wkładu pod względem wartości rynkowej.

Kilka dni później ministerstwo zezwoliło Huaweiowi na kupowanie amerykańskich podzespołów do 19 sierpnia 2019 r., ale tylko w celu serwisowania istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej i aktualizacji oprogramowania dla smartfonów firmy.

Zobacz także

RadioZET.pl/CNBC/PAP