Zamknij

Facebook, Apple, Google i Amazon pod lupą UE. Gigantom grożą olbrzymie kary

23.11.2021 22:26
Facebook, Apple, Google i Amazon pod lupą UE. Gigantom grożą olbrzymie kary
fot. AP/Associated Press/East News

We wtorek (23 listopada 2021) zapadła w Parlamencie Europejskim decyzja o surowym karaniu firm, które stosują nieuczciwe praktyki. Oznacza to, że technologiczni giganci, tacy jak Apple, Google, Facebook czy Amazon muszą szczególnie pilnować prowadzenia działań w zgodzie z unijnym prawem.

Facebook, Apple, Google, Amazon i inni internetowi giganci będą musieli słono zapłacić, jeżeli nie dostosują się do unijnych przepisów. Priorytetem jest uczciwa konkurencja, kto ją naruszy, będzie musiał zapłacić karę za stosowanie nieuczciwych praktyk. Przypomnijmy, że sama październikowa przerwa w działaniu Facebooka kosztowała firmę ok. 80 mld dol

Unia Europejska poważnie bierze się za międzynarodowe korporacje naginające przepisy wspólnoty. Już w 2020 roku pisaliśmy, że niektóre serwisy zapowiedziały nawet zamknięcie się na wybrane kraje. Facebook oświadczył wówczas, że rozważa całkowite wycofanie się ze świadczenia usług na terenie Unii Europejskiej. Powodem była decyzja Irlandzkiej Komisji ds. Ochrony Danych, która zakazała przekazywania na serwery w USA danych o mieszkańcach UE.

Czy Facebook, Apple, Google i Amazon zapłacą unijne kary?

Komisja Europejska będzie prowadziła dochodzenia rynkowe w sprawie firm takich jak Amazon, Apple, Facebook czy Google. Odpowiednie organy przeanalizują czy internetowi giganci stosują się do unijnego prawa konkurencji. Kary będą słone. Za niedostosowanie się do regulacji firmy będą musiały zapłacić karę w wysokości od 4 do 20 proc. swojego ogólnego światowego obrotu.

UE opowiada się za konkurencją, ale nie chcemy, aby większe firmy stawały się coraz większe i większe kosztem konsumentów i europejskiej gospodarki

Andreas Schwab, europoseł

Kogo będą dotyczyły nowe przepisy? Skierowane są one do podmiotów, które działają przynajmniej na terenie trzech krajów UE, a z ich usług korzysta miesięcznie minimum 45 milionów użytkowników końcowych i ponad 10 tys. użytkowników biznesowych.

Europoseł Andreas Schwab podkreślił, że: „Dziś jasne jest, że same zasady konkurencji nie są w stanie rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi mamy do czynienia w przypadku gigantów technologicznych. Ustawa o rynkach cyfrowych wykluczy te praktyki, wysyłając wyraźny sygnał wszystkim konsumentom i przedsiębiorstwom na jednolitym rynku: przepisy ustalają współpracodawcy, a nie firmy prywatne”.

RadioZET.pl/PAP