Zamknij

FaceApp zarobił milion dolarów w 10 dni. CERT Polska: aplikacja jest bezpieczna

23.07.2019 15:00
FaceApp. Czy aplikacja jest bezpieczna? CERT Polska: nie ma powodów do obaw
fot. nikkimeel/Shutterstock (ilustracja)

FaceApp, mobilna aplikacja pozwalająca postarzeć swoją twarz na zdjęciach, zarobiła ponad 1 mln dolarów w ciągu 10 dni — podała rosyjska edycja portalu Forbes. Z kolei zespół CERT Polska podał, że aplikacja nie szpieguje użytkowników ani nie wysyła zdjęć na zewnętrzne serwery bez zgody. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

FaceApp w podstawowej wersji jest bezpłatne, jednak użytkownicy mogą zapłacić za dodatkowe opcje.

Czy FaceApp jest płatne?

Portal Forbes wyjaśnił, że użytkownicy urządzeń Apple zapłacili 746 tys. dol. za to, żeby zablokować wyświetlające się reklamy i usunąć znak wodny FaceApp z przerobionych zdjęć.

Zobacz także

Według firmy analitycznej App Annie w ciągu ostatnich 10 dni FaceApp zainstalowano ok. 6,5 mln razy, w tym 2 mln na systemie operacyjnym iOS (iPhone) i 4,5 mln razy na Androidzie.

Aplikacja powstała w 2017 roku. Jej twórcą jest były pracownik rosyjskiego koncernu Yandex Jaroslaw Gonczarow. Według App Annie aplikacja od 2017 roku została pobrana 73,2 mln razy i zarobiła 11,6 mln dol.

Forbes zaznacza, że nie wiadomo, od czego zaczęła się trwająca obecnie fala popularności aplikacji.

Władimir Zykow, szef Stowarzyszenia profesjonalnych użytkowników portali społecznościowych i komunikatorów, uważa, że FaceApp mogła stać się popularna dzięki influencerom. Jej popularność może być też skutkiem prowadzonej przez firmę kampanii marketingowej.

Zobacz także

Czy FaceApp jest bezpieczny?

Od kilku dni media piszą o obawach dotyczących prywatności użytkowników aplikacji. Zespół CERT Polska, który działa w strukturach NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej), podał wyniki analizy bezpieczeństwa FaceApp.

Podczas analizy aplikacji FaceApp nie znaleźliśmy żadnych jednoznacznych wskazań na to, że szpieguje ona swoich użytkowników. Nie zaobserwowaliśmy również, aby generowała nieuzasadniony ruch sieciowy lub wykorzystywała udzielone zgody, aby pozyskiwać nadmiarowe dane z naszego telefonu” – podał CERT Polska.

Dodano, że FaceApp jest obecnie standardowym produktem w segmencie aplikacji chmurowych. „Należy traktować go z taką samą ostrożnością, jak wszystkie pozostałe aplikacje, które przesyłają nasze dane do internetu” – wskazał CERT Polska.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/CERT Polska