Zamknij

Ostatnia fabryka zapałek w Polsce zostanie zlikwidowana

27.11.2020 11:01
Fabryka zapałek z Czechowic zostanie zlikwidowana
fot. David Rojas S/Shutterstock (ilustracyjne)

Koniec z produkcją zapałek w Polsce. Zakład PCC Consumer Products Czechowice (woj. śląskie) zostanie zlikwidowany. Wśród powodów kryzys spowodowany pandemią koronawirusa.

Produkcja zapałek w Czechowicach rozpoczęła się w 1919 roku. Przez ponad 100 lat zakład mierzył się w wieloma kryzysami, ale ten spowodowany pandemią koronawirusa okazał się dla zakładu zabójczy. Ostatni przemysłowy producent zapałek w kraju - PCC Consumer Products Czechowice, zostanie zlikwidowany. Spółka poinformowała, że w czwartek zadecydowali o tym akcjonariusze podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia.

„Decyzję podjęto w związku z trudną sytuacją ekonomiczną zakładu spowodowaną malejącym popytem na zapałki oraz trudnościami związanymi z epidemią COVID-19. Proces likwidacji potrwa kilka miesięcy, a w jego trakcie zostaną spełnione wszystkie zobowiązania wobec pracowników i kontrahentów likwidowanego zakładu” – podano w lakonicznym komunikacie.

Nie będzie już polskich zapałek

Kiedy decyzja wejdzie w życie, przestanie istnieć ostatni przemysłowy producent zapałek w Polsce. Wcześniej zostały zamknięte fabryki w Gdańsku, Sianowie, Bystrzycy i Częstochowie.

Zobacz także

Czechowicka fabryka zapałek zaczęła produkcję 100 lat temu. Była jednym z największych w Europie producentów. Eksportowała także poza Stary Kontynent. Po 2000 roku jej zdolności produkcyjne sięgały 650 mln szt. pudełek zapałek standardowych oraz ok. 30 mln szt. pudełek reklamowych i galanterii zapałczanej. Latem 2011 r. warszawska spółka PCC Consumer Products odkupiła 85 proc. akcji fabryki od Skarbu Państwa. 

Dziedzictwo przemysłu naftowego i produkcji zapałek mocno wpisały się w tożsamość Czechowic-Dziedzic. Jak podał "Dziennik Zachodni", do tego stopnia, że hasło promujące Czechowice to "miasto z zapałem". Po produkcji zapałek zostały w Polsce muzea. Jedno z nich znajduje się np. w Częstochowie.

RadioZET.pl/PAP