Zamknij

FUS w czasie pandemii wydał 277 mld zł. Jak to wpłynie na emerytury?

27.04.2021 15:40
Czy wypłata emerytur jest zagrożona
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W 2020 roku składki płacone do ZUS jedynie w 74 proc. pokryły zwiększone przez pandemię wydatki. Czy wystarczy pieniędzy na wypłatę emerytur i dodatkowych świadczeń dla seniorów?

Koronawirus nadszarpnął pulę pieniędzy w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS zapewnia jednak, że sytuacja finansowa jest stabilna.

Czy zwiększone wydatki wpłyną na wypłatę emerytur? Czy pieniędzy może zabraknąć? ZUS wylicza wydatki.

 Z FUS wypłynęły miliardy złotych. Co z wypłatą emerytur?

Tarcza antykryzysowa, zwolnienia z ZUS, świadczenia postojowe. Pandemia wpłynęła na zasobność Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego każdego miesiąca do emerytów trafiają świadczenia.

Wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek przyznał w rozmowie z PAP, że „COVID-19 miał istotny wpływ na sytuację Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2020 rok”.

Rok 2020 był zdominowany przez pandemię koronawirusa. Z dnia na dzień opracowaliśmy i uruchomiliśmy programy pomocowe w ramach tarczy antykryzysowej. Wszystko po to, aby złagodzić skutki pandemii. To wszystko miało istotny wpływ na sytuację finansową FUS 

wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek

Wydatków przybywało, a jednocześnie Fundusz nie bogacił się na nowych składach. Tarcza antykryzysowa wprowadziła bowiem możliwość odroczenia lub rozłożenia zobowiązań wobec ZUS na raty.

Przedstawiciel urzędu wskazał, że stopień pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w 2020 r. ukształtował się na poziomie 74,7 proc.

  • Wydatki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2020 r. wyniosły 277,3 mld zł.
  • Wypłata zasiłków chorobowych pochłonęła 14,1 mld zł. To o prawie 16 proc. większa kwota niż w 2019 roku
  • Najwięcej pieniędzy pochłonęła wypłata emerytur i rent: 260,5 mld zł.

ZUS podsumował, że w minionym roku przeciętne świadczenie emerytalne wyniosło 2419,71 zł. To o prawie 6 proc. więcej niż w 2019 roku.

Przedstawiciel urzędu zapewnił, że sytuacja Funduszu jest stabilna, i mimo wydatków, nie zabraknie pieniędzy na wypłatę świadczeń.

RadioZET.pl/PAP