Zamknij

Duda najdroższym Prezydentem RP? FOR rozlicza polityka

10.07.2020 09:44
FOR rozlicza Andrzeja Dudę
fot. PAP/Darek Delmanowicz

Wolność gospodarcza dla firm, podatki, składki, płaca minimalna i upartyjnienie państwowych firm. Forum Obywatelskiego Rozwoju w Wolnościowym Audycie podsumowuje ostatnie 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy.

Nowe ustawy ograniczające swobodę działalności gospodarczej, zwiększone wydatki państwa i upartyjnienie państwowych spółek. FOR w „Wolnościowym Audycie Prezydentury Dudy” rozlicza ubiegającego się o reelekcję z ostatnich 5 lat.

Eksperci wskazują, że rolę „języczka uwagi” w niedzielnych wyborach 12 lipca pełnić będą wyborcy, dla których wolność gospodarcza ma kluczowe znaczenie. Jak przypomina FOR, wielu z nich w pierwszej turze poparło Krzysztofa Bosaka czy Szymona Hołownię. Jak w wolnościowym audycie wypadł Andrzej Duda?

Andrzej Duda najdroższym prezydentem? Wolnościowy audyt ostatnich 5 lat

FOR podsumowuje prezydenturę Dudy w trzech kategoriach: wydatki państwa i podatki, wolność gospodarcza i upartyjnienie spółek Skarbu Państwa. Eksperci wytknęli prezydentowi, że ostatnie 5 lat upłynęło pod znakiem wzrostu wydatków państwowych w postaci kolejnych programów socjalnych tj. 500 plus.

Zobacz także

Te z kolei finansowane były wpływami podatkowymi. Jak ocenia FOR „podatki są jeszcze bardziej skomplikowane, a jednocześnie pomimo wszystkich zmian nie rozwiązano problemu już wysokiego opodatkowania najniższych płac”.

Wszystkiemu towarzyszyła propaganda sukcesu, widoczna także w nieprawdziwych wypowiedziach Andrzeja Dudy 

– czytamy w opracowaniu FOR

FOR wskazuje, że zmiany w systemie podatkowym, niezbędne przy podwyższonym poziomie wydatków, sprawiły, że w całej UE tylko w Bułgarii system podatkowy jest bardziej skomplikowany i czasochłonny dla przedsiębiorców niż w Polsce. Eksperci wyliczają, że prezydent podpisał ponad 70 zmian podatkowych, w efekcie których czas, jaki przedsiębiorca rocznie traci na rozliczanie podatków wzrósł o 20 procent.

FOR: Duda najdroższym prezydentem RP
fot. FOR

FOR wskazuje też na wysyp ustaw ograniczających swobodę gospodarczą. Przykładem jest m.in. wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę. Eksperci rozliczają też rząd PiS z realizacji planu Morawieckiego, który zakładał wzrost inwestycji do poziomu 25 procent PKB do końca kadencji prezydenta. Tymczasem, jak wylicza FOR, stopa inwestycji spadła w 2017 roku do 17,5 procent, czyli najniższego poziomu od 1995 roku.

Zobacz także

Eksperci zwracają także uwagę na spadek wartości spółek państwowych, do czego przyczyniło się ich upartyjnienie. Mowa tu między innymi o Telewizji Polskiej.

FOR. Wartość państwowych spółek spadła przez ostatnie 5 lat
fot. FOR

RadioZET.pl/mat.pras