Zamknij

Z czego Polska sfinansuje zakup F-35A? "Nie z budżetu MON"

16.06.2019 14:22
F-35 koszty. Prezydencki minister Andrzej Dera o zakupie myśliwców
fot. Cover Images/East News (ilustracyjne)

Prezydencki minister Andrzej Dera skomentował sprawę sfinansowania zakupu przez Polskę od USA nowoczesnych myśliwców F-35. Jego zdaniem zostanie to "pokryte z oddzielnej puli, nie z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Minister był pytany w niedzielę na antenie Polsat News czy samoloty F-35 zostaną zakupione spoza budżetu MON potwierdził to i powiedział: - Z tego co wiem takie są plany.

W środę Polska zadeklarowała gotowość zakupu 32 wielozadaniowych samolotów bojowych piątej generacji F-35 Lightning II. Cena jednego F-35 wynosi obecnie (bez uzbrojenia i pomocy technicznej) ok. 89,2 mln dolarów.

Portal Defence24.pl podkreśla, że prezydent Andrzej Duda poparł pomysł stworzenia specjalnego funduszu dla sfinansowania zakupu F-35 dla polskiej armii. 

Zobacz także

Polska kupuje nowoczesne F-35

Po zadeklarowaniu przez Polskę chęci zakupu samolotów F-35 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wskazał, że ostatnio w ramach programu rządu amerykańskiego Foreign Military Sales, samoloty bojowe F-35 kupiła Belgia.

Belgia w październiku 2018 roku zdecydowała się kupić 34 F-35A, wybierając amerykańskie myśliwce w konkurencji z samolotami Eurofighter Typhoon.

O wyborze przez władze Belgii F-35 przesądziła ich konkurencyjna cena. Wartość transakcji zakupu przez Belgię 34 maszyn F-35A wraz z uzbrojeniem, pomocą techniczną i logistyczną oraz szkoleniem pilotów oceniana jest na ok. 4,5 mld USD czyli ok. 132,3 mln USD za jeden myśliwiec.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Defence24.pl