Zamknij

F-35 dla polskiego lotnictwa. Za myśliwce możemy zapłacić prawie 11 mld zł

12.06.2019 14:55
F-35 dla polskiej armii. Zapłacimy za nie prawie 11 mld zł. Fort Trump. Duda w USA
fot. Mariusz Błaszczak/Twitter

Prawie 11 miliardów złotych - tyle Polskę może kosztować zakup najnowszych myśliwców F-35. Inwestycja jest negocjowana pomiędzy stroną polską i amerykańską. Rząd dołoży również miliardy złotych do tzw. Fortu Trump, czyli planowanej stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Podczas wizyty za oceanem minister obrony Mariusz Błaszczak wizytował bazę sił powietrznych Eglin, gdzie m.in. zapoznał się z programem rozwojowym F-35 - samolotów najnowszej V generacji.

- Jesteśmy zaawansowani, jeśli chodzi o proces pozyskiwania tego najnowocześniejszego sprzętu - myśliwców F-35. To jest duży przełom, jeśli chodzi o zdolności bojowe polskich sił powietrznych. To jest wyzwanie, ale to jest taki element, który z cała pewnością będzie odstraszał potencjalnego agresora – poinformował szef MON.

Zobacz także

Bardzo kosztowne nowoczesne myśliwce

Polska strona wysłała do amerykańskiej zapytanie ofertowe o zakup 32 myśliwców F-35A Lightning II. Mają one zastąpić postsowieckie myśliwce, które wciąż służą w polskim lotnictwie wojskowym.

- Jesteśmy już w procesie, złożyliśmy jako MON list ofertowy i odbyło się już kilka spotkań pomiędzy ekspertami Sił Powietrznych Polski i Stanów Zjednoczonych. A więc rozmawiamy, jestem dobrej myśli, że szybko zakończymy ten proces - podkreślił Błaszczak.

Rząd PiS nie mówi nawet o szacunkowych kwotach nabycia nowoczesnych myśliwców. Według informacji podawanych przez koncern Lockheed Martin - producenta samolotów - koszt jednego myśliwca F-35 piątej generacji (z opłatami) to 89,2 mln dolarów (około 335 mln zł). 

Mnożąc tę kwotę przez 32, czyli planowaną liczbę myśliwców dla polskiego lotnictwa wojskowego, wychodzi koszt ponad 2,8 mld dolarów. W przeliczeniu to około 10,7 mld zł. 

Lockheed Martin zaznacza, że przez ostatnie lata udało mu się obniżyć koszty związane z produkcją myśliwców. Według ostatniego porozumienia pomiędzy koncernem a Departamentem Obrony USA, cena za jeden samolot ma spaść do 80 mln dolarów.

Nie tylko Polska jest zainteresowana zakupem F-35 dla swoich armii - wśród nich m.in. Belgia i Włochy. Producent maszyn przewiduje, że do 2030 roku w Europie będzie użytkowanych ponad 500 myśliwców F-35.

Zobacz także

Ile będzie kosztował Fort Trump?

Do USA z wizytą przyleciał z oficjalną wizytą również prezydent Polski Andrzej Duda.

Według zapowiedzi Białego Domu, wraz ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Donaldem Trumpem ma podpisać porozumienie "w ważnej sprawie militarnej". Zdaniem mediów chodzi o stałą obecność amerykańskich wojsk w Polsce.

Ile Polskę będzie kosztować baza, potocznie nazywana Fort Trump? Według wyliczeń dziennika "Rzeczpospolita", polsko-amerykańska umowa ma być korzystna dla rządu w Warszawie.

Polska ma jednorazowo przekazać niespełna 2 miliardy dolarów na modernizację infrastruktury wojskowej, potrzebnej dla Amerykanów. W kolejnych latach rząd w Warszawie ma pokrywać tylko koszty mediów generowane przez Fort Trump - chodzi o kilkadziesiąt milionów złotych rocznie.

Zobacz także

RadioZET.pl/Reuters/Rzeczpospolita/PAP