Zamknij

Eurowizja. Na organizację konkursu izraelska telewizja musiała wziąć kredyt

Piotr Drabik
14.05.2019 13:02
Eurowizja 2019. Organizacja konkursu w Izraelu ma kosztować 28,5 mln euro
fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

Rozpoczynający się we wtorek konkurs Eurowizji w izraelskim Tel Awiwie ma kosztować około 28,5 mln euro (w przeliczeniu ok. 122,3 mln zł). Na organizację wydarzenia telewizja publiczna w Izraelu musiała wziąć kredyt od miejscowego rządu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Eurowizja, jak popularnie nazywany jest konkurs piosenki organizowany przez Europejską Unię Nadawców (EBU), rozpoczyna się we wtorek w Izraelu. 

To dzięki zwycięstwu Netty – izraelskiej piosenkarki, której utwór „Toy” zdobył największe uznanie publiczności i jury podczas ubiegłorocznego konkursu Eurowizji w Lizbonie. W tegorocznej rywalizacji wezmą udział muzycy z 41 państw. 

Półfinały oraz finał konkursu odbędą się w Centrum Konferencyjnym w Tel Awiwie. Polskę w tym roku reprezentować będzie zespół Tulia z piosenką „Fire of Love (Pali się)”.

Eurowizja 2019: pierwszy półfinał z Polską. Jakie kraje wystąpią? [LISTA PAŃSTW]

Ile kosztuje Eurowizja w Izraelu?

Z informacji podawanych w listopadzie ubiegłego roku przez izraelskiego nadawcę publicznego IPBC wynika, że organizacja imprezy będzie kosztować 28,5 mln euro (w przeliczeniu około 122,3 mln zł).

Znaczna część tej kwoty pochodzi z kredytu rządowego w wysokości 16,5 mln euro. Publiczny nadawca ma je spłacić w ciągu najbliższych piętnastu lat.

Dlaczego IPBC nie mogła dostać dotacji? Kiedy w 2017 roku powstał nowy nadawca publiczny IPBC, który zastąpił dotychczasowy IBA, zdecydowano, że nie można dokonywać zmian w rocznym budżecie medium. Chciano w ten sposób uniknąć jakichkolwiek zależności między nadawcą publicznym a rządem izraelskim.

IPBC w związku z Eurowizją planuje zyski ze sprzedaży biletów i od sponsorów w wysokości ok. 12 mln euro. 

Dla porównania – roczny budżet izraelskiego nadawcy publicznego to około 177,8 mln euro. Jednak może on się znacznie zmniejszyć. Pod koniec kwietnia izraelska gazeta „Calcalist” informowała, że premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział obcięcie budżetu IPBC o dwie trzecie. To oznaczałoby ogromny kryzys publicznego medium i utratę pracy dla setki osób. 

Według nieoficjalnych informacji gabinet Netanjahu miał odmówić przekazania dodatkowych środków na zabezpieczenie organizacji imprezy

Eurowizja 2019: Michał Szpak i Gromee oceniają szanse Tulii w konkursie

Ile kosztowały Eurowizje w poprzednich latach?

Z zestawienia przygotowanego przez portal eurovisionworld.com wynika, że najdroższym konkursem Eurowizji w ostatnich 7 latach był ten organizowany w stolicy Azerbejdżanu w Baku w 2012 roku.

Wydano na nią w przeliczeniu 60 mln euro. Warto przypomnieć, że na potrzeby tego wydarzenia zbudowano nową halę widowiskową Baku Crystal Hall, której powstanie kosztowało aż 350 mln dolarów.

Nieco tańsze były konkursy Eurowizji w Kopenhadze w 2014 r. (45 mln euro), Wiedniu w 2015 r. (35 mln euro), Kijowie w 2017 r. (30 mln euro) i Lizbonie w 2018 r. (23 mln euro). Z kolei najtańsze były w Szwecji – w Malmo w 2013 r. (15 mln euro) oraz Sztokholmie w 2016 r. (14 mln euro)

Eurowizja 2019 - GŁOSOWANIE na Polskę: jak oddać głos i kto może zagłosować?

RadioZET.pl/eurovisionworld.com/Times of Israel/PTD