Zamknij

Eurostat uplasował Polskę na pierwszym miejscu w rankingu najszybciej rosnących cen

17.09.2021 16:47
Inflacja w Polsce boje rekordy
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Polska liderem Europy w rankingu najszybciej rosnących cen. Eurostat uplasował nasz kraj na samej górze listy państw z najwyższą inflacją.

Inflacja w Polsce bije wszelkie rekordy, co potwierdza także Eurostat. Jeszcze w sierpniu 2021 roku pisaliśmy, że jesteśmy w czołówce państw z najszybciej rosnącymi cenami.

Dziś śmiało można mówić o awansie w niechlubnym, inflacyjnym rankingu. Na równi z Estonią i Litwą zajmujemy pierwsze miejsce na liście państw z najwyższą inflacją.

Polska zdeklasowała inne kraje. U nas ceny rosną najszybciej

Eurostat zaznaczył w komunikacie, że w sierpniu 2021 roku roczna stopa inflacji dla strefy euro wyniosła 3 proc., podczas gdy w lipcu wskaźnik ten wyniósł 2,2 proc. Nieco gorzej jest, jeśli spojrzy się na całą Unię Europejską. Tu inflacyjna średnia wyniosła w sierpniu 3,2 proc., a w lipcu 2,5 proc.

Aż 13 państw, na czele z Polską, znalazło się na liście Eurostatu powyżej średniej. Razem z Estonią i Litwą jesteśmy liderami pod względem tempa wzrostu cen. Jak szacuje Eurostat, polska inflacja sięgnęła 5 proc., zaś w lipcu mowa była o 4,7 proc. Wówczas w tym niechlubnym rankingu zajmowaliśmy drugie miejsce.

 

Inflacja w sierpniu 2021
fot.

Najniższą inflacją może pochwalić się Malta, Grecja i Portugalia (odpowiednio 0,4; 1,2; 1,3 proc.). Eurostat wylicza, że we wszystkich badanych krajach najszybciej drożała energia. Kolejne miejsca zajmują: żywność, alkohol i tytoń, a także usługi.

RadioZET.pl/Eurostat