Zamknij

Eurostat: Polska na podium krajów z najniższym bezrobociem

06.09.2019 16:12
Eurostat: Bezrobocie w Polsce spada
fot. Shutterstock/ArTono (ilustracyjne)

Polska znalazła się na podium krajów z najniższym bezrobociem – wynika z najnowszego badania Eurostatu. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lipcu nieco ponad 3 procent. Terminem tym określa się stosunek liczby bezrobotnych do liczby ludności aktywnej zawodowo.

Co to oznacza? Eurostat wyliczył, że w lipcu w Polsce bez pracy pozostawało ponad pół miliona osób, dokładnie 554 tysiące.

Zobacz także

Jak wskazano, to o 3 tysiące bezrobotnych mniej niż w czerwcu bieżącego roku. W skali roku liczba aktywnych zawodowo wzrosła o prawie 100 tysięcy osób. W lipcu 2018 roku liczba osób bezrobotnych wyniosła 651 tysięcy, a stopa bezrobocia kształtowała się na poziomie 3,8 procent. 

Polska z wynikiem 3,3 procent znalazła się na trzecim miejscu jeśli chodzi o najniższe bezrobocie w krajach Unii Europejskiej. Najwięcej aktywnych zawodowo osób jest w Czechach – stopa bezrobocia wyniosła tam ponad 2 procent. Na drugim miejscu są Niemcy, tam stopa bezrobocia wynosi 3 procent.

Polska utrzymuje dobry na tle innych państw wynik przynajmniej od maja. Bezrobocie w kraju jest niższe niż średnia europejska.

Średnie bezrobocie w całej Unii Europejskiej wyniosło 6,3 procent. Tylko w strefie euro było to 7,5 procenta.

Najgorzej z aktywizacją zawodową radzi sobie Grecja. To ona zamyka listę Eurostatu ze stopą bezrobocia przekraczającą 17 procent.

Zobacz także

Niski poziom bezrobocia wpływa na nastroje społeczne. Według najnowszego badania CBOS,  26 procent pytanych Polaków twierdzi, że pracę w swojej okolicy można zaleźć bez większych problemów.

Zobacz także

Ponad połowa respondentów (52 procent) jest zdania,  że można wprawdzie znaleźć zatrudnienie, lecz trudno jest pracę zgodną z oczekiwaniami.

RadioZET.pl/MRPiPS