Zamknij

Europejskie giełdy z przewagą zieleni w oczekiwaniu na decyzje banków

Olga Papiernik
12.12.2017 22:05
Europejskie giełdy z przewagą zieleni w oczekiwaniu na decyzje banków
fot. Héctor Martínez on Unsplash

Na giełdach w zachodniej Europie przewaga zieleni. We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Potem decyzje innych ważnych banków centralnych - podają maklerzy.

Na rynkach nie ma wątpliwości, że Fed podwyższy stopy procentowe o 25 punktów bazowych do 1,25-1,50 procent. Przemawia za tym zarówno mocna sytuacja na amerykańskim rynku pracy, jak i solidny wzrost gospodarczy.

Oczekiwania podwyżki kosztu kredytu w USA wpłynęły na Wall Street, gdzie poniedziałkowa sesja przyniosła wzrosty i nowe historyczne rekordy indeksów S&P 500 i Dow Jones.

Odchodząca na początku 2018 r. dotychczasowa szefowa Rezerwy Federalnej Janet Yellen może podczas ogłoszenia decyzji Fed w środę o 20.00 zasygnalizować kolejne podwyżki stóp procentowych w USA w przyszłym roku.

W czwartek z kolei odbędą się posiedzenia: banku centralnego Szwajcarii SNB, norweskiego banku centralnego Norges Bank, Banku Anglii i w końcu Europejskiego Banku Centralnego.

Te banki, zdaniem analityków, raczej nie zdecydują się na razie na zmiany w parametrach swojej polityki monetarnej.

Tymczasem na globalnych giełdach paliw we wtorek mocne wzrosty cen ropy. Przecieka jeden z najważniejszych na świecie naftociągów - na Morzu Północnym.

Ropa na giełdzie paliw ICE Futures w Londynie powyżej 65 dolarów za baryłkę - surowiec w Londynie tak drogi był ostatnio 30 miesięcy temu. Brent w dostawach na luty na ICE drożeje o 1,01 USD, czyli 1,6 proc., do 65,70 USD za baryłkę.

Zyskuje też ropa na giełdzie w Nowym Jorku. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na NYMEX jest wyceniana po 58,46 USD za baryłkę, po zwyżce o 47 centów, czyli 0,8 proc.

We wtorek w Brukseli odbędzie się spotkanie unijnych ministrów ds. europejskich 27 państw członkowskich, którzy będą przygotowywać szczyt UE-27 mający ocenić postępy w negocjacjach dotyczących Brexitu.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May powiedziała w poniedziałek w Izbie Gmin, że dzięki piątkowemu porozumieniu w sprawie pierwszego etapu rozmów na temat Brexitu negocjacjom w sprawie wyjścia jej kraju z Unii Europejskiej towarzyszy teraz "nowy optymizm".

Szefowa rządu w brytyjskim parlamencie podała informacje na temat piątkowych ustaleń pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską, i odpowiadała na szczegółowe pytania posłów.

May przekonywała, że porozumienie między stronami to krok naprzód w procesie wypracowywania przyszłego partnerstwa Unii ze Zjednoczonym Królestwem po jego wyjściu ze Wspólnoty, pomimo wątpliwości, jakie pojawiały się w ostatnich miesiącach.

Inwestorzy poznają we wtorek serię danych makro: o 10.20 CPI i PPI w Wielkiej Brytanii w XI, o 11.00 wskaźnik ZEW w Niemczech w XII, o 12.00 indeks optymizmu wśród małych firm w USA w XI, a o 14.30 PPI w USA w XI.

O 20.00 prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi weźmie udział w koncercie na zakończenie Cultural Days 2017, imprezy organizowanej przez EBC.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

PAP BIZNES/OP