Zamknij

Europejskie giełdy robią sobie w środę przerwę na spadki

Olga Papiernik
10.01.2018 09:56
Europejskie giełdy robią sobie w środę przerwę na spadki
fot. Jace Grandinetti on Unsplash

Europejskie giełdy robią sobie w środę przerwę na spadki po najdłuższym rajdzie od 2 miesięcy - podają maklerzy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

To pierwsza sesja ze zniżkami wskaźników od 6 dni. Spadkom przewodzą spółki surowcowe, które w 2017 r. należały do najlepszych.

W środę zyskują jedynie 2 z 19 sektorów ze Stoxx 600.

Są już wskaźniki z Chin - ceny konsumpcyjne wzrosły w grudniu 2017 r. o 1,8 proc. rdr - podało biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się wzrostu o 1,9 proc. wobec wzrostu o 1,7 proc. miesiąc wcześniej. Z kolei ceny producenta PPI wzrosły w XII o 4,9 proc., po wzroście w XI o 5,8 proc., a analitycy spodziewali się wzrostu o 4,8 proc.

Dane ze swojej gospodarki podali też Francuzi - produkcja przemysłowa w XI 2017 spadła o 0,5 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 1,7 proc. - poinformował urząd statystyczny Insee. Analitycy spodziewali się spadku mdm o 0,5 proc. W ujęciu rok do roku produkcja przemysłowa wzrosła o 2,5 proc., po wzroście o 5,5 proc. w poprzednim miesiącu, a tu oczekiwano wzrostu o 2,6 proc.

Inwestorzy wkrótce poznają dane o produkcji przemysłu w Wielkiej Brytanii (10.30), a po 16.00 informację o zapasach hurtowych w USA w XI 2017 r.

Po południu będą też wystąpienia bankierów centralnych z Fed: o 15.00 Charles Evans z Fed w Chicago zabierze głos w Lake Forest-Lake Bluff Rotary Club, od 15.10 Robert Kaplan z Fed w Dallas weźmie udział w dyskusji w Dallas, a o 19.30 James Bullard - prezes Fed z St. Louis - przedstawi prognozy gospodarcze dla USA w Missouri Athletic Club w St. Louis.

W środę na rynkach paliw mocniej drożeje ropa naftowa - w Nowym Jorku surowiec zyskał od początku tego tygodnia już 3,4 proc. To m.in. wpływ informacji, że zapasy surowca w USA spadły w ubiegłym tygodniu o ponad 11 mln baryłek, najmocniej od 1999 r.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 63,53 USD, po zwyżce o 57 centów, czyli 0,9 proc. W poniedziałek i wtorek surowiec zyskał łącznie 2,5 proc.

Na rynku walutowym euro po zwyżce zaledwie o 0,03 proc. jest wyceniane po 1,1940 USD.

Miedź na LME w Londynie drożeje o 0,3 proc. do 7.120,00 USD za tonę.

W Niemczech tymczasem nadal trwają rozmowy sondażowe o utworzeniu koalicji rządowej bloku chadeckiego CDU/CSU i SPD - i tak do nocy z czwartku na piątek.

W rozmowach niemieckiej chadecji i socjaldemokratów w sprawie ewentualnej tzw. wielkiej koalicji rządowej (CDU/CSU i SPD) osiągnięto porozumienie w sprawie przepisów dotyczących wykwalifikowanych imigrantów - podały we wtorek niemieckie media.

Chadecja i socjaldemokraci uzgodnili jednak, iż rozmowy sondażowe będą poufne, ale wysocy rangą przedstawiciele obu stron dają do zrozumienia, że przebiegają one pomyślnie.

Sugeruje się, że przybliża to te partie polityczne do decyzji o formalnym rozpoczęciu negocjacji koalicyjnych.

Pomimo upływu ponad trzech miesięcy od wyborów parlamentarnych Niemcy nadal nie mają nowego rządu.

PAP Biznes/OP