Zamknij

Do 2050 roku KE chce osiągnąć neutralność klimatyczną. Co na to Polska?

12.12.2019 08:47
Europejski Zielony Ład. Co oznacza? Polski rząd jest pełen wątpliwości
fot. DAINA LE LARDIC/ European Union 2019/EP

W 2050 roku Unia Europejska planuje osiągnąć neutralność klimatyczną - to najważniejszy cel Europejskiego Zielonego Ładu. Będzie on dyskutowany podczas rozpoczynającego się w czwartek szczytu w Brukseli. Polski rząd jest pełen wątpliwości w tej sprawie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

- To wyjątkowy dzień. Dziś rano kolegium komisarzy zaakceptowało Europejski Zielony Ład. To z jednej strony nasza wizja kontynentu neutralnego klimatycznie w 2050 roku, z drugiej strony mapa drogowa do tego celu - podkreśliła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Europejski Zielony Ład. Co oznacza?

Neutralność klimatyczna oznacza doprowadzenie gospodarki do takiego stanu, w którym produkcja zanieczyszczeń będzie na równym poziomie z ich redukcją. Ma to wpłynąć na środowisko naturalne, które coraz bardziej odczuwa globalne ocieplenie i wpływ ludzkości na klimat.

Zobacz także

Jak dodała von Leyen, osiągnięcie tego celu będzie wymagało transformacji energetycznej w UE, co wiąże się z kosztami.

Musimy być pewni, że nikt nie zostanie z tyłu. Innymi słowy, ta transformacja albo będzie działać dla wszystkich i będzie sprawiedliwa, albo nie będzie działać w ogóle. Dlatego kluczową częścią Europejskiego Zielonego Ładu będzie Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji. Mamy ambicję, aby zmobilizować 100 mld euro dla najbardziej wrażliwych regionów i sektorów

Ursula von der Leyen

Podkreśliła, że Europejski Zielony Ład dotyczy zarówno ograniczenia emisji, jak i tworzenia miejsc pracy, i jest nową strategią wzrostu. - Stary model wzrostu oparty na paliwach kopalnych i zanieczyszczeniach jest przestarzały - zaznaczyła.

Zobacz także

Europejski Zielony Ład jesteśmy winni naszym dzieciom, bo nie jesteśmy właścicielami tej planety. Jesteśmy za nią odpowiedzialni i teraz nadszedł czas, by działać

Ursula von der Leyen

Rząd przeciwko nowemu ładowi

Neutralność klimatyczna będzie jednym z tematów rozpoczynającego się w czwartek szczytu Rady Europejskiej.

W czerwcu Polska, Czechy, Węgry i Estonia zablokowały zapisy w sprawie nowego ładu ekologicznego w UE. Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył wówczas, że nie mógł się na nie zgodzić bez wyliczeń, ile będzie kosztowała transformacja energetyczna.

We wtorek w Brukseli Szymański informował, że na razie nie ma wspólnego gruntu pod porozumienie na szczycie unijnym ws. zgody UE na wyznaczenie celu neutralności klimatycznej na 2050 r. i sygnalizował trudne negocjacje w tej sprawie. Polska – jak dodał – "nie może zgodzić się na zobowiązanie do takiego celu, jakim jest neutralność klimatyczna, bez ścisłych gwarancji kompensacji w postaci mechanizmów, o których dzisiaj mówimy także publiczne".

Zobacz także

Eurodeputowani Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego przekonują, że osiągnięcie celu neutralności klimatycznej będzie w dużej mierze uzależnione od wsparcia dla najbardziej potrzebujących państw, które musi wynegocjować polski rząd.

"Polscy posłowie do PE Europejskiej Partii Ludowej proponowali i nadal będą proponować konkretne rozwiązania zmierzające do osiągnięcia tych celów, jak np.: Europejski Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, wykorzystanie środków brytyjskich, ochrona i wsparcie energochłonnych gałęzi gospodarki oraz ciepłownictwa systemowego" - napisali w oświadczeniu.

Z kolei w ocenie Grzegorza Tobiszewskiego - byłego wiceministra energii i obecnie europosła PiS - nowy ład ekologiczny UE powinien przynieść rekompensatę dla mieszkańców przemysłowych regionów na przykład Śląsku. 

Aby to, co dziś rozpoczęło się w Parlamencie Europejskim (...), było związane z troską o człowieka, o jego socjalne zabezpieczenie, o miejsca pracy, o przemysł - przemysł jakościowo inny, z dużymi nakładami na innowacje, na inwestycje w nowe technologie, które będziemy transferować na inne kontynenty

Grzegorz Tobiszewski

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP