Zamknij

Eurojackpot i gigantyczna wygrana. Skarbówka także na tym zarobi

15.09.2020 14:10
Podatek od wygranej w Eurojackpot
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Eurojackpot od lat kusi gigantycznymi wygranymi. Fani gier losowych muszą jednak pamiętać, że zyskiem zainteresuje się także skarbówka.

Eurojackpot i inne loterie przy odrobinie szczęścia wiążą się z dużymi wygranymi dla graczy, ale także z zyskami dla skarbówki.

Urząd skarbowy dzięki ostatniej dużej wygranej w grze Eurojackpot zarobi prawie 10 milionów złotych.

Podatek od gier. Kto musi go zapłacić?

Początek września okazał się szczęśliwy dla gracza spod Warszawy, który w losowaniu Eurojackpot wygrał 97 milionów złotych. O wygranej poinformował w miniony piątek Totalizator Sportowy. Jak wskazał w komunikacie, to druga najwyższa wygrana w historii polskich gier liczbowych. W minionym roku szczęśliwy gracz wygrał 193 mln złotych.

Zobacz także

Dokładna kwota tegorocznej wygranej to 96 805 666,90 złotych. Zwycięzca będzie musiał podzielić się jednak tą kwotą m.in. ze skarbówką.

Zgodnie z art. 20 ustawy o grach hazardowych, „podmiot urządzający gry hazardowe jest obowiązany prowadzić ewidencję wypłaconych (wydanych) wygranych, których wartość wynosi co najmniej 2280 złotych”.

Zobacz także

W regulaminie gry Eurojackpot czytamy, że Totalizator Sportowy prowadzi ewidencję wypłaconych wygranych, których wartość wynosi co najmniej 2280 złotych. W sekcji pytania i odpowiedzi organizator zastrzega także, że w świetle prawa „każda wygrana powyżej 2280 złotych jest objęta podatkiem od wygranej w wysokości 10 procent”.

- Dotyczy to również gry Eurojackpot. Od wygranej nie jest pobierany żaden inny podatek – wskazuje Totalizator Sportowy.

Zwycięzca nie musi jednak samodzielnie zgłaszać się do urzędu z walizką pieniędzy. Totalizator Sportowy, jako organizator loterii, samodzielnie odprowadzi 10 procent podatku od wygranej do skarbówki. To także na barkach organizatora, a nie gracza, leży ciężar rozliczenia się ze skarbówką i ujawnienia wygranej w zeznaniu podatkowym. Do rozliczania podatku od gier służą deklaracje POG-5 wraz z odpowiednimi załącznikami.

Zobacz także

Co powinien zrobić zwycięzca w loterii? Przygotować się na niższą wypłatę. Z kwoty 96 805 666,90 złotych prawie 9,7 mln złotych trafi do skarbówki. Wygrana, po odliczeniu podatku, wyniesie zatem około 87 mln złotych.

RadioZET.pl