Zamknij

Etat zamiast umowy zlecenia. PIP zmusi pracodawców do zmian

18.10.2021 08:52
Etat zamiast umowy zlecenia. PIP zmusi pracodawców do zmian
fot. Grzegorz Bukala/REPORTER/EastNews

Na rynku pracy może niebawem dojść do znaczącej zamiany ról. Jeśli wejdą w życie nowe przepisy, wówczas Państwowa Inspekcja Pracy będzie miała prawo wystąpić do pracodawcy o zmianę umowy zlecenia na etat, jeśli uzna, że pracownik wykonuje obowiązki w stałym stosunku pracy. "Dziennik Gazeta Prawna" podkreśla, że inspektorzy będą mogli również zwrócić się do sądu o ustalenie stosunku pracy.

Państwowa Inspekcja Pracy ma mieć większe uprawnienia w zakresie wpływania na zmianę sposobu zatrudnienia i rodzaj umów podpisywanych przez pracowników. Trwają prace nad przygotowaniem przepisów, dzięki którym inspektorzy zamienią kontrakt cywilnoprawny w umowę o pracę. Wystarczy do tego decyzja administracyjna.

Już na początku 2021 roku pisaliśmy o wzmożonych kontrolach przez PIP. Lockdown sprawił, że pracownicy zamienili biura na domowe biurka, zaś zatrudnieni w gastronomii czy hotelarstwie niejednokrotnie zostali pozbawieni zarobku. Choć w 2020 roku gospodarka była częściowo zamrożona, Państwowa Inspekcja Pracy aktywnie pracowała. 

Umowy zlecenia zostaną zamienione na etat. PIP zmieni sposób zatrudnienia w firmach

Kolejnym celem Państwowej Inspekcji Pracy jest administracyjna władza nad rodzajem umowy oferowanej pracownikom przez właścicieli firm. Co to oznacza w praktyce?

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że „inspektor zmieni kontrakt cywilnoprawny w umowę o pracę decyzją administracyjną. Takie rozwiązanie ma być zawarte w projekcie szerokiej nowelizacji ustawy o inspekcji. Czy Sejm zdecyduje, aby kontrolerzy mogli zamieniać umowę zlecenie na etat?

Jeśli inspektor uzna, że np. samozatrudniony lub zleceniobiorca zarobkuje w warunkach wskazujących na etat, to wyda decyzję administracyjną zmieniającą jego kontrakt cywilnoprawny w umowę o pracę. Takie rozwiązanie ma się znaleźć w projekcie, który przygotowuje Państwowa Inspekcja Pracy

Fragment artykułu DGP

W gazecie czytamy, że ostatecznie to Sejm podejmie decyzję czy nowe przepisy wejdą w życie. Politycy nie negują tego pomysłu, ale podkreślają, że "nowelizacja ma szeroki zakres i niełatwo będzie ją wdrożyć".

RadioZET.pl/DGP