Zamknij

Będzie łatwiej o estoński CIT

23.09.2020 15:05
Mateusz Morawiecki na Impact 20
fot. PAP/Tomasz Gzell

Estoński CIT będzie dostępny dla większej liczby przedsiębiorstw. Premier Mateusz Morawiecki zdradził podczas kongresu Impact'20, że rząd zastanawia się nad podwyższeniem kryterium dotyczącego maksymalnego poziomu przychodów przedsiębiorstw.

Estoński CIT będzie najprawdopodobniej dostępny także dla części większych przedsiębiorstw. Dotychczasowy projekt zakładał, że głównymi beneficjentami zmiany zasady naliczania podatku miały być małe i średnie biznesy.

Rozwiązanie ma zacząć obowiązywać w Polsce od 1 stycznia 2021 roku. Przedsiębiorcy wyczekują estońskiego CIT-u z niecierpliwością, gdyż zauważalnie pomaga on w uiszczaniu zobowiązań do fiskusa.

Estoński CIT będzie także dla większych przedsiębiorstw. Rząd chce zmienić kryteria

Czar estońskiego CIT jest bardzo prosty: przedsiębiorstwa, które będą nim objęte, podatek będą uiszczać w chwili faktycznej wypłaty zysku, a nie w miesięcznych i kwartalnych zaliczkach czy rozliczeniu rocznym.

Zobacz także

Zgodnie z dotychczasowymi założeniami, rozwiązanie miało być dostępne dla małych i średnich firm. Rząd najprawdopodobniej jednak umożliwi korzystanie z udogodnienia także większym biznesom.

Estoński CIT ma szanse być rewolucją dla małych i średnich przedsiębiorców. Wsłuchujemy się w głos przedsiębiorców, zastanawiamy się nad podniesieniem tego ogłoszonego progu z 50 mln zł na wyższą kwotę, o tym wkrótce będziemy mówić.

premier Mateusz Morawiecki

Pierwotny projekt przepisów przewidywał, że estoński model CIT ma być dostępny dla małych i średnich spółek kapitałowych, a więc podmiotów z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych. Rząd przyjął kryterium przychodów: dotychczasowe ustalenia ograniczały możliwość korzystania z rozwiązania, jeśli roczne przychody danego przedsiębiorstwa nie przekraczały 50 mln zł.

Słowa premiera zostały szybko skomentowane przez Jarosława Gowina, który wskazał, że o rozszerzenie estońskiego CIT-u zabiegało liderowane przez niego Porozumienie.

Mateusz Morawiecki nie podał jeszcze żadnych informacji o pułapie, do którego ma być podwyższone kryterium przychodowe dla przedsiębiorstw chcących korzystać z nowej metody rozliczania podatku.

Zagłosuj

Czy estoński CIT ma szansę pomóc polskich przedsiębiorstwom?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/Bankier.pl