Zamknij

Miliardy złotych dla firm. Co Morawiecki obiecał w expose?

19.11.2019 11:35
Estoński CIT, ulga inwestycyjna i 500 plus dla firm. Expose Morawieckiego
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

500 plus dla firm, niższy CIT, ulga inwestycyjna, upraszczanie prawo podatkowe. To tylko niektóre zmiany dla firm, które w expose zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.  

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Sercem nowoczesnej gospodarki jest przedsiębiorczość - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas expose. Jak dodał, PiS chce wspierać przedsiębiorczość realizując programy adresowane dla firm. Jednym z nich jest 500 plus dla firm. 

W programie 500 plus dla firm, o którym Morawiecki mówił w expose, chodzi o zastąpienie ryczałtowego ZUS-u, składkami, których wysokość zależna będzie od dochodu. Dziś odstawa wymiaru, od której nalicza się składki, wynosi co najmniej 60 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Tym samym w 2019 roku podstawa składek wynosi 2859 złotych i stanowi 60 procent kwoty prognozowanego wynagrodzenia, czyli 4765 złotych. Po zmianach najmniejsze firmy zapłacą mniej. Jak czytamy w projekcie, w przypadku tych firm, wysokość podstawy wymiaru składek będzie uzależniona od połowy przeciętnego miesięcznego dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym, skorygowanych o liczbę dni prowadzenia działalności.

Zobacz także

Morawiecki zapowiedział też dalszą przebudowę systemu podatków i uproszczenie prawa podatkowego. Jednym z pomysłów jest ulga inwestycyjna dla firm. Jak mówił Morawiecki, chodzi m.in. o możliwość natychmiastowego rozliczania kosztów inwestycji w środki trwałe, bez konieczności długotrwałej i wiążącej się z formalnościami amortyzacji.

Morawiecki zapowiedział też zmiany w CIT. Chce wprowadzić model estoński, dla mikro i małych firm, w którym następuje przesunięcie poboru podatku na moment wypłaty zysku przez spółkę. Ponadto, powołany zostanie zespół, którego celem będzie zidentyfikowanie i zaproponowanie zmian deregulacyjnych dla obywateli i biznesu

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP