Zamknij

Estoński CIT od 2021 roku. Sejm za zmianami

28.10.2020 16:21
Estoński CIT od 2021 roku. Sejm zdecydował. Na czym polega zmiana
fot. PaulSat/shutterstock (ilustracyjne)

Budżet będzie na minusie około 5 miliardów złotych, ale przedsiębiorcy będą mogli odetchnąć z ulgą. W przyszłym roku zaoszczędzą na podatku dochodowym.

Estoński CIT to zmiana zapowiedziana przez premiera Mateusza Morawieckiego już w expose. Jak to działa? Przedsiębiorcy po spełnieniu kilku warunków nie będą musieli płacić podatku dochodowego, tak długo, aż nie będą wypłacać zysków.

Innymi słowy, podatek odprowadzą nie od wypracowanego przez firmę zysku w danym roku, ale dopiero w momencie wypłaty tego zysku z firmy w formie dywidendy. Sejm poparł przepisy, a te mają obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

Sejm za estońskim CIT-em. Co zmieni się w 2021 roku?

Estoński CIT może być sporym odciążeniem dla przedsiębiorców. Dopóki zyski zostają w firmie, podatek nie będzie wymagany. Dopiero wypłaty zysku np. w celach konsumpcyjnych będą opodatkowane.

To założenia uchwalonej przez Sejm noweli o CIT. Za zmianami opowiedziało się 403 posłów, 21 było przeciw zaś 27 wstrzymało się. W świetle noweli, przedsiębiorca będzie mógł sam zdecydować, czy chce skorzystać z nowego rodzaju opodatkowania, czy woli rozliczać się na starych zasadach.

Nie każdy jednak będzie kwalifikował się do estońskiego CIT-u. Zgodnie z ustawą, z opodatkowania na nowych zasadach będzie mogła skorzystać spółka kapitałowa - z o.o. lub akcyjna, w której udziałowcami są wyłączenie osoby fizyczne.Rocznie przychody tych firm nie powinny przekraczać100 mln zł. Posłowie w głosowaniu odrzucili poprawkę Lewicy, która umożliwiłaby skorzystanie z estońskiego CIT spółdzielniom.

Zobacz także

Wiceminister finansów Jan Sarnowski nie odrzuca jednak objęcia tym podatkiem spółdzielni w przyszłości. - Dostosowanie przepisów CIT do specyfiki działania spółdzielni wymaga bardzo konkretnego i długiego dialogu z tą branżą. Jest naszym mocnym przekonaniem, że spółdzielnie zostaną objęte estońskim CIT-em od 1 stycznia roku 2022 – mówił wiceminister.

Zobacz także

Sarnowski podkreślił, że z estońskiego CIT-u  skorzysta nawet 200 tysięcy firm. Budżet tylko w 2021 roku straci na tej zmianie 5,6 mld złotych.

Z estońskiego CIT będą mogły skorzystać spółki:

  • które nie posiadają udziałów w innych podmiotach,
  • które zatrudniają co najmniej 3 osoby z wyłączeniem udziałowców (ułatwienia dla podatników małych i rozpoczynających działalność),
  • których przychody pasywne nie przewyższają przychodów z działalności operacyjnej,
  • które wykazują nakłady inwestycyjne (ułatwienia dla podatników małych, rozpoczynających działalność a także tych, którzy wybiorą nowy system w 2021 r.).

RadioZET.pl/PAP