Zamknij

Pakiet zmian dla przedsiębiorców. Co obiecał Morawiecki?

28.09.2020 14:03
Estoński CIT dla większej grupy firm. Morawiecki o nowym pakiecie zmian
fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowy pakiet dla przedsiębiorców. Więcej firm skorzysta m.in. z estońskiego CIT-u.

Mateusz Morawiecki przedstawił zapowiadane wcześniej „świetne informacje dla przedsiębiorców”.

Nowe obietnice premiera mają związek z nową umową koalicyjną, która, jak potwierdził Morawiecki „była impulsem do szybszej realizacji programu PiS”.

Pakiet zmian dla firm

- Wiemy, z jakimi perturbacjami mieliśmy do czynienia. Musieliśmy znaleźć nową odpowiedź na wielkie wyzwania, ta odpowiedź to tarcze, które ratowały miejsca pracy. Na tle innych krajów bezrobocie w Polsce jest niskie. Ratowanie miejsc pracy to wydatek, który odbił się w deficycie tegorocznej i przyszłorocznej ustawie budżetowej – mówił Morawiecki.

Nasz cel jest niezmienny: zapewnienie dobrze płatnych miejsc pracy i wsparcie dla przedsiębiorców. Przygotowaliśmy bardzo dobry pakiet dla małych i średnich firm

– Mateusz Morawiecki

Estoński CIT. Jakie zmiany dla firm?

Estoński CIT to nowe rozwiązanie dla firm, które premier obiecał już w swoim expose.

Zobacz także

Na czym to polega? Firmy objęte estońskim CIT-em od 2021 roku nie będą musiały płacić podatku dochodowego, tak długo, aż nie będą wypłacać zysków. Innymi słowy, podatek odprowadzą nie od wypracowanego przez firmę zysku w danym roku, ale dopiero w momencie wypłaty tego zysku z firmy w formie dywidendy. Efekt? Dopóki zyski zostają w firmie, podatek nie jest wymagany. Dopiero wypłaty zysku np. w celach konsumpcyjnych będą opodatkowane.

Od 1 stycznia 2021 roku rozszerzymy estoński CIT. To oznacza zerowy podatek dla tych firm, który swój zysk inwestują w Polsce 

– Morawiecki

Początkowo na tym rozwiązaniu mieli skorzystać ci przedsiębiorcy, których roczny obrót nie przekracza 50 mln złotych. Próg ten zostanie jednak rozszerzony do 100 mln złotych rocznie.

Zobacz także

RadioZET.pl